Djevojčica Imane Khelif na fotografijama iz djetinjstva, odrasla je u Alžiru, islamskoj zemlji u kojoj je i danas zabranjeno biti gej, ali i promijeniti spol. Tata joj je branio da se bavi boksom, jer je to muški sport. A danas joj to želi zabraniti pola svijeta optužujući je da je rođena kao muškarac.
"Je li je ona mogla mijenjati spol po šerijatskim zakonima, ne da sumnjam, nego to je nemoguće napraviti. Mislim da bi bila i kamenovana i ubijena", govori nam Danijel Brkić, kineziolog i trener boksa koji dobro poznaje njezinog trenera Pedra Diaza, s kojim se čuo i danas.
"Dakako da i on trpi hrpu napada i svega. Međutim, ono što ja znam o Imane Khelif, koja nastupa u kategoriji do 66 kg, da je ona rođena kao žena. Dakle rođena je s vaginom, maternicom, rođena je s jajnicima. Prema odluci Olimpijskog odbora, ona može nastupati jer su njene razine testosterona trenutno na razini normalnih", kaže Brkić.
Ali da nije prihvatljivo da Imane, kao ni njezina tajvanska kolegica Lin Yu Ting ulaze u ring s drugim boksačicama smatraju mnogi. I u Hrvatskoj i u cijelom svijetu mediji ovih dana pišu da su one muškarci, i da muškarci tuku žene. Pa se zato danas Imane, nakon samo 45 sekundi borbe, prepala Talijanka Angela Carini. Rasplakala se i odustala. Međunarodnom olimpijskom odboru ništa nije sporno.
"Ove sportašice, boksačice, u potpunosti ispunjavaju uvjete. One su žene u svojim putovnicama", rekao je glasnogovornik Međunarodnog olimpijskog odbora Mark Adams.
Imane ima 25 godina, visoka je 178 centimetara, teška 66 kilograma, a na službenim stranicama Olimpijskih igara stoji da je - žena. Kao i da je 2021. nastupala na Olimpijskim igrama u Tokiju, bez ikakvih kontroverzi i problema.
S druge strane Lin Yu Ting, 28 godina, 175 centimetara, 57 kilograma. I da, i ona je žena. I ona je nastupila u Tokiju, i obje su na prethodnim Igrama gubile od žena.
"Gubile su i pobjeđivale protiv drugih žena tijekom godina, i usput rečeno, svima bi trebalo biti jasno da ovo nije pitanje transrodnosti", dodao je glasnogovornik Adams.
O svemu smo pitali boksačicu Ivanu Habazin čija se sparing partnerica imala priliku naći u ringu s Imane.
"Zanimljivo mi je da je baš ona mi poslala poruku i rekla mi da ona sigurno uzima zlato. Baš kad sam je prije dva dana pitala kakav je bio taj sparing, ona je rekla da definitivno udara puno, puno jače. Spominje se i da imaju xy kromosome, ali nigdje to nije znanstveno dokazano, tako da ono, najgore je osuditi nekoga" govori za Direkt boksačica Ivana Habazin.
Da, samo se spominje. Da i Imane i Lin imaju XY kromosome, kao muškarci, tvrdili su lani iz Međunarodne boksačke asocijacije, inače organizacije pod ruskim vodstvom zbog čega ih isključili iz Svjetskog prvenstva. Međutim, taj nalaz nigdje nije službeno objavljen niti ga se može potvrditi.
A IBA za olimpijske igre više nije nadležno tijelo zbog serije skandaloznih odluka i upitne etike, kako su prenosili svi svjetski mediji. Ginekologinju smo pitali je li moguće da žena ima visoku razinu testosterona, kao što je slučaj kod dvije boksačice.
"Naravno da je moguće. Jajnik je prvi koji proizvodi testosteron. Testosteron je neobično važan, u nekim životnim dobima žene igra nevjerojatnu važnu ulogu recimo u tranzicijskoj fazi. Održava aktivnost, mišićnu masu, snagu, libido", objašnjava doktorica ginekologinja Jasenka Grujić.
Ali to nije palo napamet mnogima koji zadnjih dana osuđuju i Alžirku i Tajvanku. Brkić se pita: prosuđujemo li ih se na temelju izgleda?
"Moramo zamisliti kako je samoj Imane. Zamislimo da imamo takvu kćer. Kako bi se vi ponijeli?" upitao je Brkić."
Kako će se ponijeti njezina sljedeća protivnica vidjet ćemo u subotu, kada Imane boksa ponovno.
POGLEDAJTE VIDEO: Džudašica Barbara Matić još nije svjesna velikog uspjeha, ali nada se velikoj fešti u rodnom Splitu