Sve počinje i završava u košnicama. Skupina pčela se izdvaja i odlazi u izvidnicu.
"One imaju orijentacioni ples i pri izlasku na košnice, na takozvanom letu, orijentacioni plesu i na osnovu tog orijentacionog plesa, sve letačice kreću u onom smjeru, gdje te pčele koje plešu pokazuju", govori nam pčelar i vlasnik OPG-a u Fužinama Filip Lacković.
Donose kapljice, ali među njima nisu samo one nektarnog porijekla od kojih nastaje med. Već donose i one životinjskog porijekla, a od njih se dobiva medun. "Jelina uš je nametnik na jeli. I ona crpi sokove iz Jele, a sokovi idu iz zemlje i da bi jela egzistirala i normalno šećere, ta mala jelina uš prerađuje šećere , u obliku kapljice", objašnjava nam Lacković.
I upravo se zato zove medun ili medna rosa. Kapljica onda kaplje po prizemnom i pčela osjeti da je to nešto slatko, nakon čega dođe, usiše i donese u košnicu.
A iz košnice u teglice! U Fužinama se danas na Medun festu na svakom koraku prodavalo zdravlje. Da je sve popularniji imuno pripavak s dodatkom peludi i propolisa primijetila je vlasnica OPG-a u Liču, Jelena Milošević.
"Isto tako, naš tradicionalni proizvod, med s dodatkom borovih iglica, poznat je oduvijek za kašalj. Davno se to radilo sa šećerom, ali mi smo poboljšali tu recepturu pa radimo s medom", dodaje.
I u restoranima je sve s okusom meduna. Medun daje ono nešto i palačinkama, ali Filipu s početka priče već 35 godina, koliko je pčelar, najdraže se osladiti direktno iz košnica.
I za kraj jedan trik kako prepoznati je li med pravi. Sve što trebate je teglu okrenuti naopako.
Ako se u njoj pojavi nešto nalik "knedli", to je znak da nije patvoreni med. Nema na čemu!