Zbog klimatskih promjena i visokih temperatura žetva pšenice u Slavoniji krenula je ranije. Očekuje se se da će prinosi biti bolji nego lani, no sjetva je bila skupa, a tržišna cijena pšenice niža od željene. Iako je žetva vrijeme slavlja, ratari su zabrinuti.
U Baranji ovu godinu i prinose komentira poljoprivrednik Petar Pranjić.
Kakva godina nas je dočekala?
"Ja bih rekao iznenađujuća. Opet vremenski nenormalna jer u trećem mjesecu imati 30 stupnjeva, a poslije toga one mrazove u četvrtom mjesecu… Vjerujte mi, ne gledam crno, ali imamo rezultate: umanjilo je za 20 posto u cvatnji, u oplodnji pšenice."
Što to znači za prinose?
"Ne znači toliko. Nas na ovu današnju cijenu koja se formirala, poznata je, 150 eura za tonu, to je nas iznenadilo, pa neću reći, skoro kao zimsku službu snijeg u 12. mjesecu. Ali o prinosima ne bih govorio ništa zato što nas ne spasi ni 15 tona po ovim cijenama i neće nas ostaviti na životu. Prinosi jesu bolji za razliku od prošle godine možda za dvadesetak posto, ali ne željeno koliko smo očekivali kako je vegetacija krenula. Uzmite u obzir sada je palo u zadnjih mjesec dana 150 litara kiše, da nam je ispala hektolitar, da nam je isprala protein, da je glutene isprala. Na kraju žetve, vidjet ćete, Hrvatska će opet imati 90 posto stočne i treće klase pšenice, koja je ispod 150 eura."
Koliko ste uložili po hektaru?
"Ajmo reći realno 1000 bez amortizacije, ne računaš svoj rad, 1100 i 1200 eura, a dobit ću 800 sa ovog hektara. Šest nek dobijem, šest puta pet je trideset, i tamo šest, 900 eura ću dobiti. Šest tko ima, taj će biti Mišo Kovač, ne znam što da kažem."