Zbog likvidacije ispred kluba na Zrću kolovozu 2022. 30-godišnji Srbin Duško Tanasković za ubojstvo 38-godišnjeg Crnogorca Gorana Vlaovića osuđen je na 19 godina zatvora.
"Optuženik je kazneno djelo počinio s izravnom namjerom, odnosno sa sviješću i s htijenjem da ubije žrtvu jer je djelo očito isplanirano, za žrtvom je došao u Republiku Hrvatsku, žrtvu je kritične prigode pratio i čekao ispred noćnog kluba", kazala je u obrazloženju presude Ana Brkić, sutkinja Županijskog suda u Zadru.
Tanaskoviću nije pronašla olakotnih okolnosti, a kao otegotne je navela da se nije iskreno pokajao niti pokazao žaljenje prema žrtvi te da je istim pištoljem kojega je nelegalno posjedovao izvršio razbojništvo u Kragujevcu, a nedugo nakon odsluženja zatvorske kazne u Srbiji uputio se u Hrvatsku ubiti pripadnika crnogorskog Kavačkog klana poznatog po nesmiljenim obračunima s pripadnicima suprotstavljenog Škaljarskog klana.
Likvidacija se dogodila u 6 sati ujutro pred očima brojnih posjetitelja koji su izlazili iz kluba.
"Možemo reći da je Državno odvjetništvo zadovoljno s ovakvom odlukom. Ustvari, sankcija je očekivana i s ovakvom sankcijom mislim da se šalje poruka, ne samo počinitelju, nego i svim budućim počiniteljima, da je društvo beskompromisno kod ovakvih kaznenih djela", rekao je Ivica Škara, zamjenik županijskog državnog odvjetnika u Zadru.
Tanasković je odlučio, kao i njegov odvjetnik, da neće prisustvovati izricanju presude. Za razliku od svih prethodnih ročišta kada je oko zadarskog suda bilo veliko policijsko osiguranje, ovoga puta za osiguranjem nije bilo potrebe jer Tanaskovića nisu dovezli iz splitskog zatvora.
Prisluškivan u ćeliji
Ubojica je prisluškivan u ćeliji, ali dokaze da je ubojstvo naručeno i plaćeno Visoki kazneni sud proglasio je nezakonito uzetim dokazima, pa mu se nije sudilo za teško ubojstvo iako u presudi nema dvojbe da je ono pomno planirano.
"Bježi, presvlači se… razbija mobitel, koji nije bio običan mobitel već mobitel nepoznate marke i modela, a sve s ciljem prikrivanja tragova u vidu kontakata i sadržaja izmijenjenih poruka za koje možemo pretpostaviti da su imale veze s počinjenjem ovog kaznenog djela", navela je sutkinja Brkić u presudi.
Balkanski klanovi su niz godina prisutni u Europskoj uniji, pa tako i u Hrvatskoj smatra bivši šef zadarske kriminalističke policije.
"Kriminalne skupine svoj novac koji zarade bilo u Europskoj uniji, bilo van Unije, njima je poželjno da ulažu u Europsku uniju i da taj ulažu taj prljavi novac, pa tako i registriraju firme i rade normalne poslove koji nisu vezani uz kriminal, ali taj novac koji je ušao u te firme potječe od kriminalnih aktivnosti", kaže kriminalist Antun Novoselović.
Smatra i kako će europske sigurnosne službe nastaviti istragu jer je osuđen samo izvršitelj, a ne i nalogodavci ubojstva.