KOMUNALNA POLICIJA /

Godinu dana ruglo uz more na Murteru nije uklonjeno. Jesu li rješenje komunalni redari?

Kada Državni inspektorat naloži uklanjanje bespravne gradnje, objekt uklanja vlasnik ili to država čini o njegovom trošku. No, to zna potrajati. Među gotovo 1600 srušenih bespravnih građevina u posljednjih pet godina, nisu i tisuće njih u Istri, kao ni kuća uz more na Murteru

Nikolina Radić

Nikolina Radić

Iz Zadra pokriva petinu Hrvatske. Omiljena su joj javljanja uživo iz teških situacija i reportaže iz onih ležernih

26.8.2024.
7:09
VOYO logo

Točno 71 metar od mora i u zaštićenom obalnom području bespravno izgrađena kuća za odmor, čije je rušenje naloženo prije godinu dana, još uvijek stoji.

"To je država kriva. Tko drugi? Ako u godinu dana ne mogu riješiti, onda nemam pojma. Ovo su odmah riješili, a ovo ne mogu riješiti. Nemam pojma što bih rekao", sliježe ramenima Marijan iz murterske Betine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zagorka Goranka iz Budinštine je odrješita: "Takvima bi tek trebalo rušiti i uništiti jer misle da su tu glavni. A pretpostavljam da su to neki vjerojatno i hrvatski državljani, moguće", ističe.

Investitori iz Austrije, 35-godišnjak i 36-godišnjak, kazneno su prijavljeni. Zbog bespravne gradnje u zaštićenom području prijeti im kazna od šest mjeseci do pet godina zatvora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izgleda da nisu samo potpuno bespravno izgradila vikendicu u zaštićenom pojasu, nego su privatizirali i put koji se u zemljišnim knjigama vodi kao državno vlasništvo.

U siječnju je na Murteru uklonjen i kamp zagrebačkog poduzetnika Zorana Pripuza, a on i još četvorica bespravnih graditelja završili su u istražnom zatvoru.

Image
STVAR KULTURE /

Sanja snimila apartman prije odlaska: Mnogi iznenađeni u kakvom ga je stanju ostavila

Image
STVAR KULTURE /

Sanja snimila apartman prije odlaska: Mnogi iznenađeni u kakvom ga je stanju ostavila

Istra prednjači po bespravnoj gradnji

U posljednjih pet godina Državni inspektorat utvrdio je gotovo 9 tisuća povreda propisa u području građenja, podnio 165 kaznenih prijava bespravnim graditeljima i izrekao im oko 2 tisuće novčanih kazni u vrijednosti od 14 milijuna eura.

U bespravnoj gradnji prednjači ipak Istra gdje se procjenjuje da je više od 30 tisuća bespravnih objekata. Neki od njih su uklonjeni ili od strane vlasnika ili od "državnih" bagera od ožujka prošle godine na području Umaga, Rovinja, Vodnjana i Pule.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Mi smo odlučili sami riješiti stvari, malo su nam zaprijetili da će nas još više kazniti ako sami ne srušimo", rekao je još u ožujku prošle godine vlasnik bespravno izgrađene kuće koja više ne postoji Ajdin Obić.

Prošlog četvrtka Vlada je donijela odluku da nadzor nad bespravnom gradnjom prepušta lokalnim samoupravama, za što se zalagao i predsjednik IDS-a. Kontrolori bi bili komunalni redari.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ako stignete na lice mjesta kada je bespravna gradnja u začetku da komunalni redar kaže "Zabrana gradnje" i odmjeri kaznu koja će biti zakonom propisana da ćemo zaustaviti niz bespravnih gradnji koje su do sada u tim slučajevima došle de facto do toga da su se građevine godinama koristile prije nego je Građevinska inspekcija stigla reagirati", smatra načelnik Općine Barban Dalibor Paus (IDS).

Prema novom zakonu komunalni redari moći će reagirati samo kod do sada neregistriranih bespravnih gradnji. Pitanje je samo jesu li gradovi i općine dovoljno kapacitirani za taj posao.

Hoće li spuštanje ovlasti građevinske inspekcije na komunalne redare, što Vlada predlaže zakonskim izmjenama, riješiti problem bespravne gradnje? U Splitu nisu optimistični.

"To neće zaustaviti bespravnu gradnju niti će ju značajnije usporiti jer su komunalni redari već preopterećeni brojnim ovlastima koje je država spustila na njih", smatra zamjenik splitskog gradonačelnika Bojan Ivošević. "Oni su Zakonom o komunalnom redarstvu postali biti stručnjaci za četiri, pet ili šest zakona. Ovime će biti samo dodatno opterećeni, a ne daju im se ovlasti poput naredbe, ovlasti koje ima policija, inspektori da na licu mjesta zaustave neke nezakonite radnje", dodaje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Splitu, kaže, redari imaju problema u poslu jer nemaju mogućnost sredstva prisile ili naredbe, što kolege u nekim drugim državama imaju. "Idealno bi bilo kad bi država odlučila decentralizirati Državni inspektorat tako da velikim gradovima prepusti da na svom području organiziraju inspektorat. A za manje općine okolo velikih gradova, tu bi mogle poslužiti županije da imaju neku svrhu", zaključuje Ivošević.

Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo