A nakon što je izgubila na natječaju za javnu opskrbu plinom, Gradska plinara Zagreb krenula je u bitku za kupce javno pozivajući građane da ostanu s njima. Građanima obećavaju niže cijene ako prihvate ponudu, ali ne otkrivaju do kojeg su iznosa spremni ići.
Gradonačelnik Tomislav Tomašević očekuje kako će Hrvatska energetska regulatorna agencija odluku o prosječnoj cijeni plina donijeti što prije kako bi građani mogli odlučiti hoće li im dobavljač biti Gradska plinara Zagreb opskrba ili pak Međimurje-plin koji je pobijedio na natječaju iz svibnja.
Ono što je do sada bilo najavljivano u javnosti da je vlada rekla da će i dalje sufinancirati plin za građane, međutim koliko - još ne znamo. Čeka se da HERA odluči koja je cijena plina po toj metodologiji, a onda i vlada koliko će subevncionirati za građane.
Reporter Boris Mišević razgovarao je s energetskim stručnjakom, Ivicom Jakićem.
"To je interesantna situacija, HERA je dala natječaj koji je u interesu građana i na taj natječaj se javila zagrebačka plinara i izgubila. Zakonski oni mogu sada ponuditi nižu cijenu iako su prvo izgubili zbog previsoke cijene", rekao je Jakić.
A kako se uopće definicira cijena plina?
"Prvo se odredi cijena koja je cijena koju država garantira i država daje svoju subvenciju da bude cijena prihvatljiva građanima", rekao je Jakić.
Međimurje-plin je dobio taj posao na transparentnom natječaju, a sada Gradska Plinara Zagreb želi ponuditi plin po nižoj cijeni, ali u toj situaciji subvencija nema.
"Treba sačekati 1. listopada i pogledati kako će se cijene formirati. Svi su pokazatelji da će cijena plina biti kao i sada, ako ostanu isti parametri. Prošli tjedan je zbog situacije u Rusiji i Ukrajini cijena plina porasla za dva do tri posto u jedan dan, te se vratila u prvobitno stanje", sugerira Jakić.