gost rtl danas /

Voditelj hrvatskog tima nakon povratka iz Turske otkrio zašto je važno ne vikati ispod ruševina

Prenio je i slike razorene Turske, da su se zgrade naslagale kao palačinke te da su šanse za preživljavanjem bile minimalne, možda tek u kojem džepu. Za svakog preživjelog nakon toliko dana od potresa kaže da je ravno čudu

17.2.2023.
20:10
VOYO logo

Hrvatski spasilački tim u Turskoj vratio se u petak u Hrvatsku.

Bio je pod vodstvom Tomislava Marevića koji je u studiju RTL Danas prepričao dio iskustva nakon što su pomagali u traganju za preživjelim ispod ruševina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Bilo je nevjerojatno. Kad smo došli bili smo u nevjerici da se stvarno takvo što dogodilo. Potres je pokazao svu moć, to su bile zgrade od sedam ili deset katova. Tamo su živjele obitelji, lijepi je to povijesni grad. Vidite kolika je snaga potresa ako se zgrada nije napravila kako treba. Ne ubija potres, nego zgrade koje nisu napravljene po propisima", rekao je Marević.

Kaže, zaista jesu čuda kad se i 11 dana od potresa nađu živi, kao što je to bilo danas kad su spasioci pronašli dječaka i izvukli ga iz ruševina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
UNATOČ PROCJENAMA /

VIDEO Turci i dalje izvlače žive ljude iz ruševina. Mustafa na sigurnom ljubi ruke spašavatelju

Image
UNATOČ PROCJENAMA /

VIDEO Turci i dalje izvlače žive ljude iz ruševina. Mustafa na sigurnom ljubi ruke spašavatelju

"Sila je nevjerojatna, zgrade su složene kao palačinka, jedne na drugu, mogućnost preživljavanja je gotovo nevjerojatno mala. Ali sigurno da postoje pukotine, možda u podrumima, pa možemo reći da je suđeno bilo da preživi. To jesu čuda. Kad pogledate ruševinu, pomislite da nema velikog smisla (tražiti preživjele op.a), ali vidimo da ipak ima", rekao je naš gost.

Kaže da selektivno otklanjanje ruševina ima svoj učinak jer je moguće da se pronađe netko živ kad se s građevinskom mehanizacijom uklanja sloj po sloj, odnosno ploča po ploča. "Na ovako veliki broj zatrpanih, možda možemo pronaći i pokojeg preživjelog", rekao je Marević.

Ispričao je i kako izgleda kad se netko nađe živ pod ruševinama.

"Kad se osoba locira sati su još čekanja da se otklone materijali. Tek kad se materijal otkloni, može se čovjek izvući van. Ali mora biti sigurno i zbog spasioca i zbog osobe kako se ne bi ozlijedila tijekom izmicanja materijala, a možda i kako ne bi podlegla ozljedama", kaže Marević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Otkrio je i kako dozvati pomoć pod ruševinama pa savjetuje da ljudi obično izgube snagu zbog vikanja, naročito ako se udiše i puno prašine. "Vrlo brzo to više nećete moći raditi i iznemogli ste. Najbolje je lupati po metalu, radijatorskim cijevima, spasioci će to čuti. A kad spasioci dozivaju, tu treba upotrijebiti glas", savjetuje naš sugovornik.

Objašnjava da potražni pas lavežom popokazuje na mjesto koje je izvor mirisa. Tada spasioci nastoje uspostaviti kontakt s osobom i tad je bitno nešto reći.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Bitno je dobiti barem slovo A, da se pusti glas da spasioci dobije potvrdu. Onda kreće borba i taktika kako izvući osobu van", savjetuje ovaj stručnjak.

Kaže i da su iz potresa u Turskoj naučili da je bitno da i naša zajednica smanji rizik od katastrofe, da se pregledaju objekti u kojima živimo.

"Sada Hrvatski centar za potresno inženjerstvo provodi anketu za procjenu rizika. Na web stranicama može se ispuniti anketu o vašem objektu u kojem živite. To je jako dobra stvar za napraviti. Bitno je konzultirati se sa strukom, vidjeti kako ojačati kuću u kojoj živite kako biste bili sigurniji. Potres ne ubija, ubijaju zgrade koje nisu sigurno napravljene", rekao je.

Rekao je i da će hrvatskom timu koji se vratio iz Hrvatske pružiti psihološku podršku, kako eventualno netko ne bi obolio kasnije od PTSP-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
USKORO
VOYO logo