Drugi ovogodišnji slučaj afričke svinjske kuge potvrđen je u Retkovcima, u blizini Vinkovaca. Eutanazirano je 37 svinja, a još je 8 svinjogojskih gospodarstava stavljeno pod nadzor. Oglasilo se i Ministarstvo poljoprivrede.
Na gospodarstvu u Slatini uzgaja se 45 rasplodnih krmača. Vlasnici se pridržavaju biosigurnosnih mjera, no od afričke svinjske kuge ipak strahuju. "Koristimo sve mjere, duple ograde, komarnike, pazimo i tko nam dolazi. Strahujemo, da, nije do nas nikad došlo, najbliže oko Đakova - nadamo se da ni neće", govori uzgajivač svinja Nikola Vukovski.
Uzgajivač iz Retkovaca ostao je bez 37 svinja. Zbog straha od širenja bolesti, Ministarstvo poljoprivrede 3 je kilometra oko gospodarstva proglasilo zonom zaštite. Ondje nadzire dvije susjedne farme, no pod pojačanom je kontrolom i šire područje. "Unutar 10 km, zona nadziranja ukupno je 426 gospodarstava s 29.947 životinja na današnji dan. Treba reći i da smo po pojavi ASK promijenili Pravilnik - koji obvezuje sve posjednike da unutar 3 dana evidentiraju svaku promjenu", objašnjava Mladen Pavić, državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede.
Odnosno svaki promet životinja, koji se odvija na gospodarstvu, a tako će morati idućih mjesec dana. No i uz novi Pravilnik i brzu reakciju suzbijanja prije dva tjedna kada je utvrđena u Drenovcima - kuga se odnekud opet pojavila. Svinjogojci nisu iznenađeni. "Bilo je očigledno da će se afrička svinjska kuga pojaviti, bilo je samo pitanje vremena. Znači žarište su divlje svinje, to ministarstvo uopće nije, kako smo se dogovorili s ministrom Dabrom, uopće nisu ispoštovali. Znači veterinarske inspekcije nisu odradile ništa", požalio se Duško Pavlik, predsjednik Sindikata zaposlenih u poljoprivredi.
Iz Ministarstva demantiraju da je jučerašnji slučaj u Retkovcima povezan s divljim svinjama, no svjesni su uloge divljih životinja u daljnjem širenju bolesti. "Postoji naredba koja kaže da je pojačani odstrel životinja, dakle divljih svinja, treba svesti na populaciju 10 %", govori Pavić.
Svaka se odstrijeljena jedinka testira, a ove ih je godine više pozitivnih nego lani. Tako je i broj ukupnih testiranja koje provodi Hrvatski veterinarski institut veći nego prije. "Znatno je povećan taj broj. Prošle godine smo pretražili više od 35 tistuća uzoraka, a ove godine i domaće i divlje već oko 20 tisuća", kaže Lorena Jemeršić s Hrvatskog veterinarskog instituta.
Dio ispitivanja uskoro bi trebao preuzeti i laboratorij u Vinkovcima. To bi trebalo ubrzati i olakšati borbu protiv virusa koji je - mutirao i opasniji je od epidemije prošle jeseni.