Sunčan dan i pogled iz snova na Dunav sa Zelenog otoka. No, nedavno je ovo vikend naselje izgledalo zastrašujuće. Saniranje posljedica poplave počelo je čim se rijeka vratila u svoje korito. "Odmah, čim se voda povuče, znači ide lopata za snijeg, mulj, blato da se baci, da se oslobode ove čvrste površine", kaže Boris.
Nakon čišćenja mulja i blata iz prostorija, slijedi pranje vikendica i prostora oko njih, a u punom su pogonu i strojevi za isušivanje vlage iz prostorija. Namještaj i ostale stvari iz vikendica, u ovom nebranjenom području podignute su na katove kako bi ih se zaštitilo od poplave. Sada sve to treba spuštati i vraćati na svoje mjesto.
"Svaki puta stvari kad seliš, rasklima se i nakon dvije godine, tri, tako kad bude - možeš ih baciti", kaže Nenad.
A ovima je ljudima ovo već treća selidba i treća poplava ove godine. Svjesni su da se nalaze u prvom redu do Dunava pa su i spremni nositi se s problemima koje nosi rijeka, ali teško im pada ono što donose ljudi. "Nismo očekivali nekakve namete s kojima se tek sada susrećemo, poreze kao oko Dubrovnika i Hvara i slične po cijenama", kaže Miro.
Apsurdnim smatraju odluku da plaćaju porez od čak 4 eura po četvornom metru za ove vikendice. "Ne očekujemo ni toliko visoku, ajmo reći cijenu, s obzirom na to da smo u plavnom području, a malo je i frustrirajuće kada ti dođe uplatnica za porez poslije poplave u šestom mjesecu, to je baš ono frustrirajuće", kaže Boris.
"Želja nam je da se konačno definira što znači to poplava za nas, ne samo za nas, nego za sva mjesta tokom Dunava", kaže Dražen.
Kako bi na lijepoj i plavoj rijeci mirno i dalje mogli ploviti brodovi, ali i što mirnije uz nju živjeti oni koje je najviše vole.
POGLEDAJTE VIDEO: Vodeni val prošao, Ivica se čak i okupao u Dunavu: 'Voda je ohladila, ali ovo je zdravo za tijelo i duh'