Velika promjena za roditelje budućih prvašića. Upisi uskoro kreću, a prvi put će se provoditi putem interneta. U cijeloj Hrvatskoj, ali ne i u glavnom gradu. Bez dolaska u školu i prikupljanja dokumenata, ove godine više od 34 tisuće učenika u prvi razred osnovne škole upisat će se online. Detalje donosi Zorana Čičak Kulić.
"Ono što roditelji trebaju napraviti je prijaviti se putem sustava e-Građanin u sustav, pregledati podatke koji se tamo nalaze i koji su povučeni iz drugih javnih registara, dovršiti zahtjev za upis i predati ga“, objašnjava Petra Gajšak, voditeljica elektroničkih upisa u osnovne škole pri CARNET-u.
Za taj prvi korak, ispunjavanje zahtjeva i inicijalnog obrasca, vremena imaju od 22. veljače do 31. ožujka. Učenici su u škole raspoređeni prema mjestu stanovanja, a roditelji će u nekoliko klikova moći odabrati strani jezik, izborne predmete i opciju produženog boravka. U OŠ Milana Langa u Bregani smatraju da će to cijeli proces upisa pojednostaviti.
"Neće biti toliko redova, toliko skupljanja papira, nepotrebne administracije nego će se odmah vidjeti koji su učenici u našem upisnom području. Nadamo se da će roditelji prihvatiti sugestije i da će sami izvršiti svoj dio, da će unos dokumenata i prijave moći odraditi sami“, kaže Igor Matijašić, ravnatelj OŠ Milana Langa u Bregani.
Ono što ostaje isto - je liječnički pregled i testiranje djeteta u školi.
"Djeca zajedno s roditeljima dolaze u školu, testiranje traje oko 20 minuta. taj dio ostaje isti kao i prijašnjih godina i ostat će i u buduće jer mi moramo testirati djecu. Upis u prvi razred je mala prekretnica u životu i trudimo se da to bude opušteno kroz razgovor, crtanje i ne treba oko toga stvarati stres“, poručila je Željka Ceglec, pedagoginja u OŠ Milana Langa u Bregani.
Ako roditelji dijete žele upisati u drugu školu, a ne u onu kojoj po mjestu stanovanja pripadaju, i to će putem sustava moći zatražiti, a odluku će donijeti osnivač, grad ili županija. Posljednji korak je online upis.
"Kad se završi proces testiranja i kad škola sve poklika u sustavu, roditelj će moći vidjeti upisnicu, isprintati je, potpisati i vrati u sustav. Nakon toga škola zaključi cijeli proces upisa“, objašnjava Petra Gajšak, voditeljica elektroničkih upisa u osnovne škole pri CARNET-u.
Na ovaj način upisi se neće provoditi jedino u zagrebačkim osnovnim školama. Iz grada poručuju da digitalizaciju podržavaju, te iako su započeli aktivnosti prelaska na elektronički sustav, neće stići digitalizirati ovogodišnje upise.
"Aplikacija zahtjeva od osnivača da ručno unesu svako upisno područje. U ovom slučaju Grad Zagreb bi trebao u samo mjesec dana napraviti više od 100 tisuća ručnih promjena u sustavu. To je previše riskantno, a ne možemo riskirati upis djece sa tako kratkim rokom“, rekao je Luka Juroš, pročelnik zagrebačkog Gradskog ureda za obrazovanje, sport i mlade.
Digitalni upis u prvi razred osnovne škole u glavnom gradu bit će moguć dogodine.