Jedan do drugog, jedan bankomat radi, drugi ne. Do kraja godine na raspolaganju nam je tek svaki treći bankomat u zemlji.
Građani negoduju jer do gotovine dolaze teže. Blanka Baturina iz Zagreba podijelila je svoja iskustva: "Došla sam na bankomat svoje banke - nije radio. Drugi je radio, ali nije želio isplaćivati novac, i onda sam podigla gotovinu na bankomatu treće banke."
Ljubica Kovačić iz Karlovca kaže da isto ima problema s bankomatima: "Samo morate tražiti koji radi, a ne znam zapravo ni gdje ima obavijest o tome koji radi."
Da bi građani znali, koji bankomati rade i gdje mogu podignuti gotovinu bez naknade, Hrvatska udruga banaka svakodnevno ažurira interaktivnu kartu s kojom se mnogi i ne snalaze baš najbolje.
Davor Faget iz Zagreba ima na sve komentar: "Loša organizacija, kao i sve ostalo. To je trebalo drugačije napraviti. Mnogi ljudi su zatečeni, stariji pogotovo jer oni ni ne razumiju te poruke: 'Idite vamo, idite tamo... Ako ne radi taj bankomat idite na drugi koji radi'. Stariji ljudi, penzioneri, kako će to?!"
A kako do gotovine, nije jedino što muči građane. Drago Grgić iz Zagreba otkrio je još jedan problem: "Kada hoćete vidjeti stanje, onda morate ići u banku. Pitam, zašto mi ne izbacuje stanje, ona kaže: 'Joj, pa nestalo papira'. Pa to se ne smije događati."
A događat će se sve češće jer tijekom prosinca ugasit će ih se više od 2700 bankomata.
Ekonomski analitičar Damir Novotny komentira priču oko bankomata i to što ih, zapravo, imamo više od nekih zemalja: "Kad vidite prosječan broj bankomata po glavi stanovnika u Njemačkoj, sjevernim zemljama pa čak i Češkoj i Poljskoj, nećete vidjeti tako velik broj bankomata. Djelomično zbog turizma, ali djelomično i zbog vrlo snažnog utjecaja sive ekonomije koja zahtjeva gotovinu."
Prelazak na euro, olakšat će situaciju i turistima. Razgovarali smo s Tinom Stojkovskom iz Ljubljane koja kaže: "Mi smo došli iz Slovenije pa smo očekivali da ćemo moći plaćati u eurima kavu. Ali nije problem – dobili smo gotovinu." Hana Lokvančić stigla je iz BiH kaže da se pripremila na to što Hrvatska prelazi na eure: "Znamo da se kuna koristi do 31 prosinca, a euro stupa na snagu 1. siječnja. Pripremili smo se i došle smo spremne."
Iz Hrvatske udruge banaka kažu da se posebno vodilo računa o manjim mjestima kako bi građani u svakom trenutku na najbližoj mogućoj lokaciji imali bankomate koji rade. Posljednjeg dana prosinca građanima će biti na raspolaganju 1300 bankomata koji će isplaćivati kune, a s prvim danom Nove godine njih 2700 umjesto kuna isplaćivat će eure..
To je napravio i Milan Pijevac iz Zagreba: "Osigurao sam se prije, eura imam, gotovine imam, tako da nemam nikakvih problema."
Goran Antunovac iz Zagreba daje svoj recept: "Trećinu uloži u nekretnine, trećinu u biznis, a trećinu drži u gotovini. Prema tome, svi bi se toga trebali držati. I ja se nastojim toga držati."
Sa Starom godinom ispratit ćemo i stare novčanice, a nove u apoenima od 10 i 20 eura bankomati će isplaćivati do kraja ožujka.