U Veneciji je završio pilot projekt naplate dnevnih ulaznica u grad koji je trajao nekoliko mjeseci. Njime se željelo smanjiti broj turista u najudarnijim vikendima.
Od naplate ulaza u grad, Venecija je zaradila oko 2.2 milijuna eura. Pristojbu od pet eura platilo je oko 438 tisuća gostiju. Zarađeni novac grad će iskoristiti za financiranje komunalnih usluga, od uklanjanja smeća do održavanja grada. Iz Venecije se javila reporterka RTL-a Danas.
"Projekt nije uspio jer nije postigao onaj svoj primarni cilj, a to je da smanji broj gostiju u najfrekventnijim vikendima u Veneciji. Oni koji od početka nisu podupirali ovu mjeru eksperiment su nazvali neuspjehom jer pet eura koliko je stajala karta nije odvratila turiste u većem broju."
Kartu su plaćali samo turisti koji su dolazili na jedan dan, a to nije uspjelo učiniti grad pogodnijim za život stanovnika.
"Stanovnici žele uvođenje politika koje bi potaknule da se ponovno naseljava povijesno središte Venecije koje desetljećima gubi svoje stanovnike. U ovom trenutku ima više kreveta za najam nego samih stanovnika. U cijeli projekt grad se upustio nakon što je Unesco odbio staviti Veneciju na listu ugrožene svjetske baštine. Iako dnevne karte više ne postoje to ne znači da one opet neće postojati. Razmatra se da se cijene karata sljedeće sezone udvostruče. Ugostitelji tvrde da žive od turizma i da turizam jest Venecija i ako oni odu ne znaju od čega će živjeti", doznala je Petra.