Točno u 13 sati sudovi su u petak diljem Hrvatske su na 15 minuta stali. Isto je bilo u Zagrebu, Splitu, Šibeniku.
Anton Storić, povjerenik sindikata Općinskog suda u Šibeniku, opisue kako je to izgledalo: "Evo, mi smo na našoj marendi odlučili zastati i dati podršku sindikatu u nastojanjima za legalan štrajk koji bi trebao biti u ponedjeljak. Doktori su dobili povišicu, naši suci su imali bijeli štrajk, a nama se ne daje pravo na štrajk."
Štrajkati im ne da Vlada pa su na sudu zatražili utvrđivanje zakonitosti štrajka i izricanje privremene mjere zabrane štrajka za koji kažu da nije utemeljen na zakonu.
Ministar pravosuđa i uprave Ivan Malenica komentirao je: "Ne možemo selektivno samo rješavati službenike i namještenike u pravosudnim tijelima nego trebamo razgovarati o svima."
Malenica kaže da je Sindikat državnih i lokalnih službenika i namještenika sudjelovao u procesu mirenjatei poručuje da za ovaj štrajk nema razloga.
"Nije pitanje postoje li razlozi ili ne postoje, nego jesu li razlozi zakoniti ili nisu zakoniti. Mi smo procijenili da u ovom slučaju ne postoje zakoniti razlozi", smatra ministar Malenica.
I dok ministarstvo traži zabranu štrajka za referente na sudovima, isto nisu tražili u pregovorima s liječnicima, prosvjetarima pa ni sucima. A sudac kojem je Vlada odobrila povišicu od kolovoza, odbio je privremeno zabraniti štrajk.
"Smatra da nisu ispunjeni uvjeti za određivanje privremene mjere.", smatra Robert Jambor predsjednik Sudskog vijeća Županijskog suda u Zagrebu.
Odluku o zakonitosti štrajka sud će donijeti u ponedjeljak u 10 sati, ali službenici i namještenici u štrajk kreću od 7 sedam.
U ponedjeljak ministra Malenicu čekaju razgovori i s pravosudnim policajcima, a štrajkom pred kraj školske godine prijete i prosvjetni radnici.
Na novinarsko pitanje hoće li tražiti sudsku odluku o tome je li opravdan štrajk ako do njega dođe u prosvjeti, resorni ministar Radovan Fuchs danas odgovara: "Pa tu ja ne mogu prejudicirati na ovakav način. Nemojmo razgovarati kao da je štrajk krenuo. Ja sam još uvijek optimist i vjerujem da će se postići dogovor u ponedjeljak."
Sindikat znanosti i obrazovanja traži povećanje plaće od 20 posto.
"Smatramo da je on s obzirom na kretanje plaća i prošle godine i ove godine, dakle svih plaća u zemlji, s obzirom na kretanje inflacije, s obzirom na ove nejednakosti koje je Vlada sama proizvela svojom politikom, taj zahtjev vrlo utemeljen.", kaže Matija Kroflin, glavni tajnik Nezavisnog sindikat znanosti i visokog obrazovanja.
Iz Vlade mole za strpljenje i pozivaju se na Zakon o plaćama koji bi u javno savjetovanje trebao idući tjedan. Sve je veći pritisak sindikata koji ne žele čekati novi zakon.