'KOLAPS VEĆ TRAJE' /

U ponedjeljak blokada zdravstva: 'Neće se moći ni tijela pokojnika preuzimati'

Na deseci tisuća pacijenata ostat će bez zdravstvene skrbi, neće biti ni terapija za onkološke bolesnike

8.11.2024.
19:31
VOYO logo

Više od 4000 zdravstvenih radnika od ponedjeljak ide u štrajk. Iz Sindikata Zajedno poručuju da se u bolnicama i domovima zdravlja neće obavljati krvne pretrage, zaustavlja se sanitetski prijevoz, čak i zračenja onkoloških pacijenata.

Iz Sindikata Zajedno poručuju kako od veljače upozoravaju Ministarstvo zdravstva na probleme. Više ne žele čekati, traže promjenu Uredbe o koeficijentima i povećanje osnovice za najmanje 20 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Reporterka Zorana Čičak Kulić uživo je u RTL-u Danas izvijestila kako je sigurno da će u ponedjeljak zbrinjavati sve hitne pretrage i hitni pacijentii, a iz nekoliko bolnica danas je bila ista poruka, a to je da još uvijek ne znaju točan broj djelatnika koji će štrajkati, ali poručuju da će osigurati nesmetan rad.

Image
SAMO NAJHITNIJI SLUČAJEVI /

Štrajk u zdravstvu: Neće biti magneta, vađenja krvi, rendgena... Evo što će jedino raditi

Image
SAMO NAJHITNIJI SLUČAJEVI /

Štrajk u zdravstvu: Neće biti magneta, vađenja krvi, rendgena... Evo što će jedino raditi

U razgovoru s Krunoslavom Kušecom, predsjednikom Sindikata Zajedno, doznala je da će u štrajk 54 zdravstvenih ustanova na razini cijele zemlje. "To su domovi zdravlja, KBC-ovi, opće i županijske bolnice, a djelatnici su spremni na intenzivan prijelaz u štrajk. Kako štrajk bude odmicao, broj ustanova u štrajku bit će sve veći", rekao je Kušec.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na pitanje hoće li doći do potpunog kolapsa zdravstvenog sustava, odgovorio je da kolaps zdravstvenog sustava traje već dulje vrijeme, a da će početkom štrajka kolaps bit će još izraženiji.

Ne boji se da će doći do zakonskog osporavanja štrajka. "Štrajk je zajamčen Ustavom i Zakonom o radu. Nije ni na sindikatu ni na Vladi da odlučuju o zakonitosti, to je u nadležnosti suda", rekao je.

Priznaje - za štrajk nisu dobili potporu drugih sindikata u zdravstvu. "Ali imamo podršku naših članova, što nam je najvažnije. Pozivamo sve koji su diskriminirani novom uredbom o plaćama da nam se pridruže kako bismo se zajedno izborili za svoja prava i zadržali ih u javnom zdravstvenom sektoru", izjavio je Kušec.

Petra Medač Čorak, voditeljica Odjela medicinsko-laboratorijske dijagnostike u Sindikatu Zajedno, opisala je kako će to izgledati u KBC-u Zagreb.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"U našoj bolnici štrajkat će odjel patologije i citologije te Odjel za kliničku radiologiju. Na odjelu patologije i citologije neće se obrađivati uzorci tkiva na temelju kojih se donose dijagnoze, poput utvrđivanja prisutnosti karcinoma. Također, kod nas se izdaju tijela pokojnika, no tijekom štrajka preuzimanje tijela neće biti moguće. U radiološkom odjelu neće se obavljati magnetska rezonancija, rendgen, denzitometrija ni mamografija, kao ni zračenje onkoloških pacijenata", navela je Petra Medač Čorak.

Na pitanje je li zračenje hitno, odgovorila je: "Zračenje nije hitno, osim za pacijente koji su životno ugroženi. Da jest, tada liste čekanja na zračenje i terapiju ne bi bile po nekoliko mjeseci."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nastavila je da se ostale krvne pretrage neće obrađivati za pacijente koji u ponedjeljak dođu u bolnicu, osim za životno ugrožene.

"Sve rutinske kontrole i analize za naručene pacijente neće biti dostupne", navela je. Potvrdila je da se to odnosi na nekoliko stotina pacijenata koji u KBC-u Zagreb u ponedjeljak neće moći ostvariti zdravstvenu skrb radi štrajka, na razini države bit će to nekoliko desetaka tisuća pacijenata.

Kaže da očekuje podršku pacijenata i da se ne boji nezadovoljsva.

"Vide u kakvom smo stanju, da smo rastrgani i da ne stižemo sve obaviti. Razumijevanje pacijenata nam puno znači", rekla je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo