Iz Kine stižu prizori čekaonica punih djece. Šire se internetom uz vijesti da hara nepoznata respiratorna bolest. Pune se bolnice, otkazuje nastava.
Wu Zhiwei - direktor Centra za istraživanje javnog zdravlja Nanjing u Kini kaže: "Vidimo mnoge respiratorne bolesti kao što su respiratorno sincicijski virus, gripa, ali i infekcija plućnom mikoplazmom. Ovih godina, kako smo bili pogođeni epidemijom COVID-19, puno ljudi zapravo nije imalo nikakve infekcije prošle tri godine."
Smatra da je to razlog sada naglog širenja. Reagirala je i Svjetska zdravstvena organizacija. Potvrdili su da u ovom valu respiratornih bolesti nisu pronađeni novi ili neobični patogeni. Riječ je o uobičajenoj bakterijskoj infekciji koja najčešće pogađa djecu. Glasnogovornik Svjetske zdravstvene organizacije Christan Lindmeier kaže: "Plućna mikoplazma čest je respiratorni patogen i čest uzročnik upale pluća kod djece, te se lako liječi antibioticima."
Provjerili smo bilježi li se porast u Hrvatskoj. Dječji pulmolog kaže općenito raste broj respiratornih infekcija povratkom djece u kolektive poput vrtića i škola.
Specijalist pedijatrijske pulmologije u Klinici za dječje bolesti Zagreb Ivan Pavić kaže: "Taj uzročnik mikoplasma pneumonije može uzrokovati teže respiratorne infekcije kao što su upale pluća. To se javlja epidemijski, tako da nekad imamo veći broj, nekad manji broj. Mi trenutno nemamo povećanje mikoplasme pneumonije u Hrvatskoj."
Zato imamo povećanje hripavca. Redovi su za testiranje svako jutro. Do sada je zabilježno više od 950 slučajeva. U gradu Zagrebu čak 550. Drugi neslavni rekorder je Splitsko-dalmatinska županija.
Voditeljica Odjela za epidemiologiju zaraznih bolesti NZJZ-a Dr. Andrija Štampar Mirjana Lana Kosanović Ličina poručuje: "Možemo govorit o epidemiji hripavca. Oboljeli moraju ostati kod kuće, dobiti antibiotsku terapiju i po završetku terapije se vratiti u kolektiv. Svi oni koji su bliski kontakti ili u kućanstvu imaju trudnice, djecu mlađu od godinu dana moraju preventivno dobiti antibiotik."
U izolaciju ne ide cijeli razred. Preko gradskog Ureda za obrazovanje poslane su upute svim ravnateljima škola. Epidemiologinja u Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo Vesna Višekruna Vučina kaže: "Dolaksom jeseni očekivano je da se povećava broj respiratornih infekcija. Ovim hladnijim vremenom će ih sve više biti. To su uobičajene respiratorne infekcije, od običnih viroza, pa će još doći i gripa, postoji i covid i uobičajene infekcije koje u dječjim kolektivima dolaze često."
Što se tiče gripe, zabilježeno je više od 80 slučajeva. Prava sezona tek se očekuje. Vrhunac gripe u Hrvatskoj najčešće je u veljači - u vrijeme školskih praznika.