Hrvatskoj nedostaje čak 90 pedijatara, alarmantni su to podaci liječničke komore, a najkritičnije je u tri županije.
Manjak bi mogao biti još veći jer su mnogi ispunili uvjete za mirovinu, a zamjene nema. Natječaji uz brojne bonuse i pogodnosti cijelo su vrijeme otvoreni - ali zainteresiranih nema.
Luca ima 17 mjeseci. Cijepljenja, pregledi - svaki put novo lice i novi pedijatar.
"Konstantno nam se izmjenjuju pedijatri. Na jedno kratko vrijeme smo dobili na stalno pedijatricu, ali je ona otišla za Zagreb u privatnu ambulantu. Dijete se ipak navikne na neko poznato lice - ovo je pogotovo kod nekih stresnih stvari , nije baš ugodno", govori Anamarija Ribarić iz Siska.
"Da ih ima baš puno nema, ali ja mislim da je njezin pedijatar - doktor skoro moje godište, a ja imam 73", priča Vlado Pavičić iz Siska.
U sisačkoj bolnici od jutra se mali pacijenti samo redaju. Za zaposlene pedijatre u bolnici posao ne staje.
"Sutra ću iz 24 satnog dežurstva ići u primarnu ambulantu koja je u Domu zdravlja u Željezari. Oni nemaju svog pedijatra primarca. Kolegica i ja imamo ugovor s njima. Pokrivamo preko tjedna, mi i druga dva pedijatra da pokušamo rasteretiti bolnicu, ne uspijevamo uvijek", priča Andrea Paller Guštin, pedijatrica u Općoj bolnici Dr. Ivo Pedišić u Sisku.
U primarnoj zdravstvenoj zaštiti radi 236 pedijatara. Njih je čak 84-ero starije od 60 godina. U ovom trenutku je 30 pedijatara starije od 65 s uvjetima za mirovinu.
"Mi smo sretni jer mi imamo pedijatra. Znam za djecu jer radim u školi, djeca iz moje škole imaju problema. Njihova pedijatrica je otišla u mirovinu, nema zamjene pa onda radi na 4 sata", kaže Andrea Borovčak iz Zaboka.
"Znam da jako puno fali pedijatara i da nas koji imamo malo starije klince mole da prebacimo djecu kod liječnika obiteljske medicine", kaže Sonja Horvat iz Zaboka.
Kad se podvuče crta najlošija situacija je u Koprivničko-križevačkoj i Krapinsko-zagorskoj županiji gdje nedostaje 63 posto pedijatara. U Sisačko–moslavačkoj ih nedostaje 58 posto. U nekim županijama poput Koprivničko-križevačke na sve ih načine pokušavaju privući.
"Svaki od gradova, Križevci, Koprivnica i Đurđevac u svom proračunu imaju i osiguranu novčanu stimulaciju od 15 000 eura neto. Uz navedenu novčanu stimulaciju nudimo i rješavanje stambenog pitanja", priča Mirjana Hanžeković, ravnateljica Doma zdravlja Koprivničko-križevačke županije.
Unatoč nedostatku , ordinacije nikad nisu prazne, jer drugi pomažu.
"Specijalizanata sada svega 87", rekla je Vikica Krolo, zamjenica predsjednika Hrvatske liječničke komore.
Prije će stariji pedijatri u mirovinu, nego što će mladi završiti pet godina specijalizacije, upozoravaju iz liječničke komore.
Zbog toga što se uglavnom sada specijalizacije kojih i nema raspisuju za domove zdravlja, a liječnici u domovima zdravlja imaju najmanji koeficijent plaća, pa se onda pitate zbog čega bi liječnik bio on u gradu, na selu ili na otoku išao na specijalizaciju koja je u startu najmanje plaćena", dodala je.
A na tom mjestu ih nedostaje 90. Kad se pita one koji su pedijatri već dugo, svaki četvrti kaže da opet bira, ne bi isto.