HOĆE LI BITI POMAKA? /

U Americi slijedi smanjenje kamatnih stopa, imamo li i mi razloga za veselje? 'Za sada...'

Padaju li kamatne stope te slijedi li kraj ere skupog novca. Američka središnja banka najavila je upravo to u idućoj godini, no što je s Hrvatskom? Pad se očekuje i kod nas, ali su analitičari, pa i guverner HNB-a, i dalje na oprezu. Donosimo i zašto

18.12.2023.
20:00
VOYO logo

Tko ga ima, jedva čeka da ga otplati, a oni koji bi ga htjeli, trenutačno si kredit ne mogu priuštiti.

"Nepovoljne, nepovoljne, pogotovo za nas mlade. Svi govore da će padati, tako očekujemo i mi kao i svi ostali koji ne možemo kupiti stan na keš", kazala nam je Đurđica iz Zagreba, a s njom se slaže i Zagrepčanka Romana poručivši kako su kamate previsoke za ovo stanje u državi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U budućnosti ga planira uzeti Borna Puhelek.

"Kada bi diplomirao na fakultetu, onda kada bi bilo potrebno za kupiti auto ili nešto slično", kazao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Da iduće godine slijedi smanjenje kamatnih stopa, poručuju iz američke središnje banke. Stižu li dobre vijesti i za hrvatske građane?

Image
NOVI BOLESNIK U EUROPI /

Njemačka se razboljela: Prihodi stagniraju, kamatne stope rastu, država je u recesiji. Može li se zaraziti i Hrvatska?

Image
NOVI BOLESNIK U EUROPI /

Njemačka se razboljela: Prihodi stagniraju, kamatne stope rastu, država je u recesiji. Može li se zaraziti i Hrvatska?

"Za sada nije vjerojatno očekivati da će kamatne stope ići gore, ali kada će krenuti prema dolje, to tek treba vidjeti. U bliskoj budućnosti. Međutim, tijekom iduće godine moguće je naravno da će doći i do smanjivanja kamatnih stopa", poručio je Boris Vujčić, guverner HNB-a.

Bivši ministar financija, nešto je oprezniji. Podsjeća da je Amerika imala puno snažniji rast kamata nego Europa.

"Tako da pitanje je hoće li to i kada utjecati na Hrvatsku. Specifični smo, imamo previše likvidnosti i u tom djelu mislim da neće biti značajnih promjena kamatne stope sljedeće godine u Hrvatskoj. Upravo zbog ove silne likvidnosti nekoliko desetaka milijardi eura, sigurno drži te kamatne stope dosta nisko", objasnio je bivši ministar financija Boris Lalovac.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema podacima Hrvatske udruge banaka, prosječna kamatna stopa na stambene kredite lani je u listopadu iznosila 2,67 posto, a ove godine 3,6 posto, što znači da je porasla gotovo 1 postotni bod. Kamate su rasle i za nenamjenske kredite - s prosječnih lanjskih 5,3 posto na ovogodišnjih 5,9 posto.

Da u idućoj godini europska središnja banka neće raditi značajnije pomake, smatra i ekonomska analitičarka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Eventualno kod sektora poduzeća, ako do toga dođe. Međutim, mislim da će novac još neko vrijeme morati ostati skup. BLIC Nažalost, ako ECB počne prerano spuštati kamatne stope, a još uvijek nisu utihnula inflatorna očekivanja - njih će dodatno probuditi, oslabit će dodatno euro, opet će nam energenti ostati skuplji i sve ono što plaćamo u dolarima skuplje", kazala je Marijana Ivanov, profesorica s Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

Svoje projekcije sutra će detaljnije otkriti HNB, pa ako već kamate na kredite neće pasti - građani se nadaju da barem više neće ni rasti.

Ljubav je na selu
NOVA SEZONA
VOYO logo