'BOLEST PROLAZI SAMA OD SEBE' /

Ljetovali u Hrvatskoj, a kući se vratili s parazitom. Liječnici otkrivaju zamke kupanja u bazenima: 'Bilo bi poželjno provjeriti osnovno...'

Image
Foto: RTL Danas

Velik problem predstavlja kupanje u bazenima. Ni najbolja higijena bazena ne može jamčiti odsutnost parazita jer su neke ciste vrlo otporne na uobičajena dezinfekcijska sredstva

29.1.2024.
20:31
RTL Danas
VOYO logo

Nijemci i Englezi pozivaju svoje državljane na oprez od zaraze parazitom u hrvatskim turističkim objektima. Sve se događa nakon što su se neki od njih tijekom ljeta zarazili opasnim parazitom, navodno na ljetovanju u Hrvatskoj. Bili su na odmoru u Istri, pa se, tvrde, kući vratili s gastroenterološkim smetnjama.

"Ne možemo reći koji je izvor jer nismo imali uzorak iz vremena kada su oboljeli niti znamo išta točno o tim pacijentima. Znamo samo da su prijavili gastrointestinalne poremećaje, dakle proljev i da im je u stolici pronađena Cryptosporida. Ne možemo znati je li on bio uzročnik tog proljeva", objašnjava epidemiologinja Zavoda za javno zdravstvo Istarske županije Jasna Valić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uzročnik tog parazita prenosi se fekalno oralnim putem prljavih ruku, kontaminirane vode, hrane i kontaktom sa zaraženom osobom. Inkubacija je, u prosjeku, sedam dana.

Image
LAKO DO KEŠA /

Hrvati su ludi za gotovinskim kreditima! Stručnjak otkriva: 'Cijene rastu, a želimo novi auto i urediti stan. No, ima i zamka'

Image
LAKO DO KEŠA /

Hrvati su ludi za gotovinskim kreditima! Stručnjak otkriva: 'Cijene rastu, a želimo novi auto i urediti stan. No, ima i zamka'

"Kod zdravih osoba to obično ide s nekom blažom kliničkom slikom gdje nema nekih izrazitih simptoma. Simptomi su proljev i povraćanje. Bolest prolazi sama od sebe", kaže epidemiologinja Zavoda za javno zdravstvo Istarske županije Azra Džaferagić Franca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zbog grčeva, povraćanja, proljeva i vrućice mogu dehidrirati oni s oslabljenim imunitetom. Bolest nekad prođe i bez simptoma, a izlučuje se putem stolice.  Osim snažnim imunitetom, ovaj parazit možemo nadjačati običnim pranjem ruku.

A kada su u pitanju bazeni, treba biti oprezan.

"Bilo bi poželjno provjeriti barem osnovne parametre, klor i pH vrijednost svakih tri do četiri dana. To je ono osnovno što održava vodu čistom i ne da se čovjeku išta dogodi, da dobije neke osipe, raznorazne bakterije", napominje vlasnik tvrtke za gradnju i održavanje bazena Ivan Vidos.

No ni najbolja higijena bazena neće jamčiti odsutnost parazita jer postoje ciste koje su jako otporne na uobičajena dezinfekcijska sredstva na bazi klornih preparata, tako da se mogu zadržati duže u vodi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Turisti vole bazene i dnevno kroz njih prođe na stotine gostiju.

"Nisam sigurna zašto bih bila zabrinuta. Vjerujem da se bazeni dezinficiraju kao što trebaju i vjerujem da su licencirani za nadzor bazena", kaže Vera iz Teksasa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako doznajemo, u to vrijeme u Istri nije bio prijavljen nijedan slučaj zaraze, a uzimanjem uzorka vode u nekom od prijavljenih objekata, parazit nije pronađen.

POGLEDAJTE VIDEO: Pije 3 vrste tableta, dobio je žuljeve i bole ga noge. Ante je zbog 150 km dugog puta uzeo i godišnji: 'Sve za Hajduka'

Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo