Već drugu noć zaredom, Ukrajina žestoko dronovima napada ruske rafinerije. A dok se rat preselio i na ruski teritorij, još jedna zastrašujuća poruka Vladimira Putina. Dva dana pred izbore na kojima se očekuje da će produljiti mandat, opet zvecka nuklearnim oružjem!
Točno na 11. godinu pontifikata, papa Franjo je pred mnoštvom vjernika osudio je ludilo rata nekoliko dana nakon što je naljutio Kijev i Zapad kada je sugerirao da bi Ukrajina trebala imati hrabrosti dignuti bijelu zastavu i pregovarati o miru sa svojim ruskim agresorom.
O situaciji u Rusiji i Ukrajini u studiju RTL-a Danas govorio je Božo Kovačević, bivši veleposlanik u Rusiji.
Dva dana zaredom rat se seli u Rusiju, oštri napadi na pogranična područja, ruski partizani najavljuju nove akcije - Što se to događa na istoku Europe?
"Jasno je da se Ukrajina ne želi predati i da pokazuje ruskoj vlasti da u samoj Rusiji nema zajamčene sigurnosti dok je Ukrajina meta njihovih vojnih operacija", kaže Kovačević te dodaje na pitanje može li eskalirati na ruskom teritoriju: "Mislim da to može eskalirati i da hoće jer Ukrajina u izravnom frontalnom sukobu s Rusijom nema velike izglede, a ovakve diverzantske akcije kao što su napadi na Krimski most, plovećim dronovima na brodove ruske mornarice i diverzije i desante u unutrašnjosti ruskog teritorija - sve je sračunato kao odgovor na pokušaj ruske okupacije."
Kad govorimo o eskalaciji sukoba, Putin opet prijeti nuklearnim oružjem. Koliko je izvjesno da će stisnuti crveni gumb?
"Treba reći da je Putin rekao da zasad Rusija procjenjuje da nema opasnosti da netko sa Zapada nuklearnim oružjem napadne Rusiju. Ali, rekao je da su snage zadužene za nuklearno oružje neprestano spremne i u svakom trenutku mogu reagirati ili djelovati. Ali, kao što NATO procjenjuje da trenutno nije akutna opasnost od toga da Rusija započne nuklearni rat i Putin je rekao slično."
Svi gledaju na izbore, ovaj vikend su u Rusiji, izbori su i u Americi. Što ako pobijedi Trump? Kako će se to odraziti na Ukrajinu, članice NATO-a i na Hrvatsku?
"Poprilično je neizvjesno kako će izgledati američka vanjska politika ako pobijedi Donald Trump. Kad je bio predsjednik pokazalo se da je odustao od ključne strateške odrednice američke vanjske politike u prethodnih 80 godina, a to je izgradnja savezništava i dogovaranje sa saveznicima o daljnjim zajedničkim koracima. Pokazao je da on savezništvo razumije kao vazalski odnos. Ako netko želi biti američki saveznik onda će raditi što mu Amerika kaže. Njegova druga bitna odlika bila je visoka razina spremnosti za pregovore s autoritarnim liderima što samo po sebi nije loše, ali ako u taj kontekst stavimo zbivanja u Ukrajini onda se može s velikom dozom sigurnošću predvidjeti da će Trump želeći se pokazati mirotvorcem sklopiti neki sporazum s Putinom i očekivati od Ukrajine da bezuvjetno taj sporazum provede i od Europe da se s time usuglasi."
S obzirom na to da su pred Rusijom ovog vikenda izbori, čini se da će Putin doći nakon Putina.
"Ankete predviđaju premoćnu pobjedu od 80 posto što nije nikakvo čudo jer su sva trojica njegovih protukandidata u program stavili da neće polemizirati s protukandidatima. Idući vikend su izbori u ruskoj federaciji, a to se u njihovim medijima uopće ne može naslutiti. U intervjuu koji je očito predizborni, ruski izbori spominju se samo u jednom kontekstu - navodni cilj napada na ruski teritorij je onemogućavanje građanima da iskažu svoju volju na izborima. Puno više se raspravlja o američkim izborima. To je jedan od paradoksa suvremene ruske stvarnosti", zaključio je Božo Kovačević.