Spaljivali su biljni otpad pa izazvali - požar. Petrinjski vatrogasci imali su nekoliko vrlo ozbiljnih intervencija upravo zbog ljudskog nemara i neodgovornosti.
Lijepo vrijeme mnogi su iskoristili za spaljivanje korova, što u ovo doba godine nije zabranjeno. Ali, vatrogasci upozoravaju da i mali nekontrolirani plamen može izazvati opasnu vatrenu stihiju.
Sa zamjenikom zapovjednika Javne vatrogasne postrojbe Petrom Prpićem razgovarao je reporter Boris Mišević.
"Ovaj vikend vatrogasci su imali pune ruke posla, ali ni manje posla nije bilo ni za ostale kolege na Banovini. Bilježimo jedan od većih požara od početka godine otvorenog prostora gdje je fronta bila dugačka gotovo 3,5 kilometra", rekao je Prpić.
Što konkretno savjetujete ljudima koji pale korov? Kako to da rade i što da naprave ako vide da se vatra otela kontroli?
"Svakako je bitno da se pripreme priručna sredstva za gašenje požara kao što su lopata, pijesak i voda. Da se osigura dežurstvo nekoliko punoljetnih osoba koje mogu pomoći pri gašenju, da se ne pali 200 metara udaljeno od šume, da se vegetacija ako je moguće pokosi da bi se spriječilo širenje požara. Ono što je bitno naglasiti da vatrogasci ako uoče požar nazovu 193. Nije rijedak slučaj da se ljudi prilikom nastanka požara uspaniče i nagutaju dima…"