Vlada ne popušta. Sindikatima javnih službi nudi povećanje osnovice plaće od tek dva posto, a oni traže deset. Također traže izmjenu Uredbu o koeficijentima, a ne dobiju li to - najavljaju prosvjed, čak i štrajk.
Kako se prosvjed ne bi ponovio, sindikati od Vlade očekuju samo jedno - da im se osnovica plaće poveća za 10 posto. Žarko Gazzari u školi kao profesor radi 35 godina i ne krije razočaranje. "Kad vam netko kaže dva posto u cijeloj ovoj situaciji, onda nastavnici koji imaju neki osjećaj ponosa, zaista im je ispod časti da prihvate tih 2 posto", priča Gazzari.
Jer upravo im toliko nudi Vlada i to tek od 1. travnja. "Nema nove ponude u odnosu na onu koju smo prezentirali njima na drugom krugu pregovora. Hoće li biti druge ponude, o tome ćemo odlučiti do utorka, idući tjedan", poručuje ministar rada Marin Piletić.
Sindikati podsjećaju na veliki skok cijena
S trenutačnih 947 eura, povećanje osnovice od 10 posto, za njih bi značilo 94 eura više. A Vladinom ponudom - tek 19. Premijer Andrej Plenković podsjeća da je osnovica u mandatu ove Vlade već narasla 40 posto. Ali i sindikati podsjećaju na veliki skok cijena koji plaće nisu pratile. "Čak i dvjestotinjak eura veća prosječna plaća nije doista nešto od čega se može živjeti, pogotovo kada neprekidno bilježimo stalni rast cijena, naročito hrane", upozorava Krešimir Sever, bivši predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata.
Ni poduzetnici neće ostati prekriženih ruku. U posljednje dvije godine, većina plaća je, kažu, porasla 60 posto. "Od milijun i 740 tisuća zaposlenih, debela većina su u poduzetničkom sektoru, dakle rasle su plaće i kod nas. Možda ne istom dinamikom, možda ne tako snažno kao u jednoj godini Vlade kao poslodavca, ali zasigurno smo se morali prilagoditi tome", priča Ivan Mišetić, predsjednik Vijeća članova Hrvatske udruge poslodavaca.
'Prvo prosvjed, mogući i štrajkovi'
Urediti se moraju i koeficijenti. Zbog toga je nedavno štrajkao i dio zdravstvenih djelatnika. Vijeće za praćenje sustava plaća zaprimilo je čak 46 zahtjeva za korekcijom koeficijenata - 20 od javnih, a 26 od državnih službi. "Nije Vijeće i uloga Vijeća biti nekakvo žalbeno tijelo za 240 tisuća zaposlenih u državnom i javnom sektoru, nego je uloga Vijeća pratiti politiku plaća i naravno predložiti korekcije koeficijentu ako je došlo do propusta", ističe Sanja Šprem, predsjednica Sindikata hrvatskih učitelja.
Ne dobiju li traženo - školski sindikat ponovno je spreman na akciju. "Prvo je prosvjed, a onda ako baš bude situacija jako loša, onda su mogući i štrajkovi", kaže profesor Gazzari. Od toga će odustati samo ako s Vladom pronađu zajednički jezik. Možda već idući tjedan kada je na redu nova runda pregovora.