Sjeverna Makedonija je u krizi zbog pritiska Bugarske pa su pregovori s EU na čekanju. Uoči predsjedničkih i parlamentarnih izbora, tehničku Vladu po prvi puta vodi Albanac.
Skoplje, prijestolnica na političkom raskrižju Balkana i Bruxellesa, priprema se za još jedne "povijesne" izbore. U fokusu su životni standard, korupcija, pravosuđe i ulazak u EU. Životne nedaće i u Hrvatskoj dobro poznate.
"Prije je problem bio da kažem novac. Sada može da se nađe i dobar posao i sve, ali definitivno sustav ne funkcionira. Znači, katastrofa je", kaže Nikola. Umirovljenik Vladimir kaže da Makedonci žive loše. Na pitanje koji su glavni problemi odgovara: "Pare".
Vlast je zaboravila na obećanu reformu
Dva mandata na vlasti su socijaldemokrati. Postigli su pomake u medijskim slobodama i demokratizaciji zemlje, ali zaboravili na obećanu reformu pravosuđa. Ankete prednost daju opozicijskom VMRO-u, čiji je bivši predsjednik zbog korupcije osuđen na sedam godina i u bijegu je u Mađarskoj.
"Ono što zapravo zanima građane Republike Sjeverne Makedonije, to je da se napokon riješi korupcija, da se napokon uvedu one reforme u pravosuđu. Da napokon vidimo tu pravdu koju smo tražili godinama, pa reći ću i desetljećima unazad", kaže vanjskopolitička novinarka Kristina Atovska.
Važan dio kampanje bit će i ulazak u EU. Sjeverna Makedonija u čekaonici je već 20 godina, no zeleno svijetlo ne daju ni susjedi ni Bruxelles.
Nakon pritiska Grčke, Makedonce sada ucjenjuju Bugari. Traže uvrštenje bugarske nacionalne manjine u Ustav, što je duboko podijelio zemlju.
Faktor stabilnosti
Iako je uz pomoć Francuske dogovor postignut, Vlada nije prikupila dovoljno ruku za dvotrećinsku većinu u parlamentu. Opozicijski VMRO protiv je sporazuma koji je preduvjet za ulazak u Uniju. Tko god osvoji vlast, u sastavljanju većine morat će se osloniti na albanske stranke koje podržavaju izmjenu ustava.
"Pobjednička koalicija morat će ili prihvatiti ustavne promjene ili nekako sastaviti Vladu bez Albanaca, a to bi značilo puno rizika za sigurnost i stabilnost Sjeverne Makedonije", smatra politički analitičar Sefer Selimi.
Faktor stabilnosti u ovom je trenutku aktualni predsjednik Stevo Pendarovski. Uoči predsjedničkih izbora, u anketama stoji bolje od Vlade, ali borba za drugi mandat bit će vrlo gusta.
Iako nema puno ovlasti, ovog prozapadnog političara - analitičari vide kao branu od ruskog utjecaja, koji je vidljiv i na ovim izborima.
Mladi i obrazovani napuštaju zemlju
"Takav utjecaj Rusija ima i još uvijek pokušava i održava dobre veze s nekim ljudima u našim strankama", kaže Atovska. Smatra da u Bruxellesu jesu svjesni te opasnosti, ali dodaje: "Ali ono što meni nije jasno njihovi napori nisu malo veći da bi to spriječili".
Dok se ova članica NATO-a bori sa susjedima, ruskim utjecajem i korupcijom, najviše je razdire jedan toliko nam dobro poznati problem. U nekoliko godina zemlju je napustilo 10 posto stanovništva, mladih i obrazovanih.
"Mogu potvrditi da 90 posto nas želi izaći što dalje od ove zemlje", kaže Nikola.
I to je ukratko Sjeverna Makedonija. Divna zemlja koja desetljećima čeka promjene, bolji život, Europu. Puno je želja pred "povijesne" izbore. Pitanje je što nakon njih.