Stotine tisuća hrvatskih radnika čekali su i konačno dočekali novi zakon o radu. Svima koji sada rade današnja će nedjelja biti plaćena 50 posto više. Niz je i drugih benefita za radnike.
Patriku su 24 godine. Ovo mu je prvi posao. Radi u hotelu, ponekad i nedjeljom.
"Nedjeljom je teško doći na posao, ali uz ovaj poticaj to bi moglo biti olakšavajuće", kazao je Patrik Palić, radnik u hotelu.
Ne samo Patrik već i svi oni koji rade od danas će za odrađenu nedjelju i zakonski dobiti 50 posto više. Željka smo zatekli na adventskoj kućici.
"Zakonski je postojala već ta obaveza, ljudi su podcijenjeni u ovoj zemlji, bez obzira na to što sam i sam poduzetnik ja mislim da bi trebalo dići i minimalnu plaću i još štošta", poručuje Željko Ćosić, poduzetnik.
"Mi smo se zalagali za 100 posto oni su spustili na 50 i to je bolje od onoga što je bilo jer je do sada pisalo da radnik ima pravo samo na uvećanje, a to je moglo biti par lipa ili par kuna", tvrdi Krešimir Sever, predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata.
Radnik koji ima prosječnu neto plaću od 6550 kuna, odradi li dvije nedjelje u mjesecu odnosno 16 sati - dobit će oko 300 kuna veću plaću. I nije to jedina novost. Novi o Zakon o radu ograničio je i mogućnost sklapanja ugovora na određeno. U tri godine maksimalno tri puta.
"To bi trebalo biti dovoljno da poslodavac vidi odgovara li mu to i time će radnik dobiti sigurnost", objašnjava Branka Prišlić, udruga Glas poduzetnika.
Hrvatska udruga poslodavaca s novim zakonom nije zadovoljna.
"Problem su zlouporabe kratkotrajnih uzastopnih ugovora o radu na određeno. Zato nije smisleno i prekomjerno je ograničiti prve ugovore na određeno te time kažnjavati one poslodavce i radnike koji imaju potrebu za takvim ugovorima", poručuju iz Hrvatske udruge poslodavaca.
Ugovori na određeno nose nesigurnost za radnike koji dolaze bolesni na posao, nisu kreditno sposobni - upozoravaju sindikati.
"Tražili smo da se to isto napravi za agencijske radnike što vlada nije prihvatila, ovdje je ventil zatvorila dna drugoj strani širom otvorila. agencijski radnici - oni će ostati nezaštićeni a poslodavci će to iskoristiti", kazao je Sever.
I poslodavci i sindikati u konačnici tvrde da nisu zadovoljni novim izmjenama. Za poslodavce on je korak unatrag jer žele fleksibilnost, sindikati pak traže još jasnije odredbe. No, radnicima ipak donosi nešto opipljivo, a to je da će, bude li se poštivao, barem nedjeljom znati - zašto rade.