U samo 48 sati u splitsku je bolnicu došlo dvoje pacijenata s ugrizom poskoka. U trogirskom zaleđu u polju je ugrizao 66-godišnju ženu, a kod Omiša 22-godišnjeg penjača.
"Bilo je srednje teško opće stanje. Kod jednog bolesnika bio je izražen hematotoksični učinak otrova, a kod drugog je bio uz taj hematotoksični da je nastao podljev krvi. Bio je i neurotoksični tako da je došlo do blage ptoze kapaka", kaže izvanredni profesor Dragan Ledina, zamjenik pročelnika Klinike za infektologiju KBC-a Split o pacijentima koji se uspješno oporavljaju.
Ljeti se skrivaju od vrućina, a zimi hiberniraju zbog hladnoće. Zbog toga se poskoci najčešće sreću tijekom proljeća i jeseni. Uz dva svježa slučaja ugriza poskoka u proteklom tjednu na Odjelu za infektologiju splitske bolnice s istim tegobama je ove godine zaprimljeno ukupno osam pacijenata.
Čvrsta obuća, duge hlače
Zaštićeni poskok jedna je od najotrovnijih europskih zmija.
"Ona može regulirat koliko će otrova uštrcat, odnosno ubrizgat u nas, oće li to biti suhi ugriz da uopće ne unosi otrov ili će unijeti puno ili malo otrova, ona sama regulira", kaže Tino Milat, viši kustos Prirodoslovnog muzeja u Splitu, i dodaje kako opasnost u ovo doba godine od poskoka vreba u vinogradima, maslinicima i na svim osunčanim mjestima gdje se penju kako bi se ugrijali, pa i na granama stabala:
"Isto se to povezuje sa sezonskim migracijama ptica kao njihovim izvorom hrane i jednim od izvora hrane, a isto tako ima naravno i da se penju na stabla i izbacuju žive mlade", kaže Milat.
"Zbog toga je to veoma opasno jer vas sa grane mogu ugristi u predjelu lica ili vrata što je još gore gdje su ove velike krvne žile, pa se otrov brže širi ", pojašnjava iz iskustva Grgo Puljas, član HGSS Stanice Split, koji je i sam sudjelovao u helikopterskom spašavanju lovca kojega je na Biokovu poskok ugrizao za vrat.
Preporuka je zato biti odjeven u čvrstu obuću, duge hlače, ali imati i maramu oko vrata dok se prolazi kroz gusto raslinje. "Uputno je koristiti i planinarske štapove jer znamo da te životinje bježe i od vibracija i od zvukova. A štapom ih se lakše može i pomaknuti", dodaje gorski spašavatelj.
Protuzmijskog seruma ima dovoljno
Ako dođe do ugriza, taj se dio tijela ne smije podvezivati, nego samo imobilizirati. Potrebno je što prije doći do liječnika.
"Nakon pola sata vidi se jedan podljev krvi koji će za sat vremena biti sve veći i kad dođe u Hitnu pomoć u Imotski ili u Sinj, onda će liječnik kad vidi taj podljev krvi znati da se radi otrovnici i poslat će ga hitno ovdje kod nas na infektologiju", zaključuje infektolog Ledina koji dodaje da će u bolnici žrtva otrovnog ugriza dobiti i protuzmijski serum kojega u ovom trenutku, barem u Splitu, ima sasvim dovoljno.
Smrtnost kod ljudi ipak je rijetka. Prije 12 godina od ugriza poskoka na Kozjaku umrlo je dijete kojemu je upao u kolica. Količina otrova bila je prevelika za dječje tijelo.