Od početka mjeseca porastao je broj pozitivnih na streptokok kao i oboljelih od najtežeg oblika bolesti – streptokokne sepse.
Stručnjaci tvrde da u ovom trenutku nema razloga za brigu. Otkrivamo vam kako prepoznati simptome i kako se zaštititi.
Visoka temperatura jedan je od simptoma upale izazvane streptokokom.
"Osnovni simptom je bol u grlu, poteškoće s gutanjem. Držimo pljuvačku čim ne možemo gutati, a te bakterije streptokok, stafilokok uživa", navodi Anđela Počekaj, liječnica obiteljske medicine.
Lako se prenosi u zatvorenim prostorima kao što su vrtić i škola. Ali osim djece oboljeti mogu i odrasli. U ovoj godini prijavljeno je osam najtežih oblika oboljenja, pet u zadnja dva tjedna.
"Može doći do zatajenja organa, zatajenja bubrega i do upale moždanih ovojnica i nažalost od ovih petero zadnja dva tjedna što su prijavljeni troje je umrlo", ističe Bernard Kaić, voditelj službe za epidemiologiju zaraznih bolesti.
Klinička slika obično nije tako teška, a liječnici streptokok vrlo lako prepoznaju i bez uzimanja briseva. "Riječ hiperemično označava proširene žile pa je grlo zbog toga crveno, a ono može biti blago, jače ili gotovo krvavo", navodi Počekaj.
Prenosi se vrlo lako – kapljičnim putem. Najčešće cirkulira među djecom. Pojave li se simptomi kroz tjedan ili dva kod djece u skupini, antibiotik se daje cijeloj grupi. "Cijelom kolektivu dajemo kemoprofilaksu, ali to mora biti određeni postotak oboljelih u određenom vremenu", navodi Kaić.
Od studenog pa sve do ožujka ambulante su tradicionalno prepune. I svi pokušavaju ostati zdravi. "Držim se strogo prehrane - puno voća i povrća", ističe Nihad. "Trebalo bi da možda neku kuru napravit ali inače vježbanje i zdravom prehranom, kaže Davor.
"Jednostavno sport. To vam je osnovno, ja 40 godina igram nogomet", dodaje Rade. Prenošenje na sluznice spriječit ćemo čestim pranjem ruku. I provjetravanjem.