Nakon sumnje da je za jučerašnju smrt vinogradara u okolici Popovače krivo korištenje suhog leda provjerili smo o čemu je točno riječ, ali i koje se sve metode hlađenja koriste te koje su najopasnije.
Ovdje se on nakuplja i mi da ga udahnemo – on je otrovan. Opisuje vinar Miroslav iz okolice Zagreba koji nakon berbe hladi mošt na otvorenom kako bi izbjegao trovanje plinovima.
"U podrumu je znači prva stvar da se mošt ili grožđe ohladi kako bi ga mogli taložiti ili očistiti kako bi u vinu ostalo što različitih mirisa i bukea koji su za tu sortu predodređene.", opisuje Miroslav Polovanec - vinar i predsjednik udruge vinara i vinogradara Bregovita Hrvatska.
Postoje tri načina hlađenja – manji proizvođači nerijetko zamrzavaju vodu u plastičnim bocama pa ih ubacuju u mošt. Metoda koja je najčešća je korištenje cisterni s dvostrukom stijenkom između koje cirkulira ohlađena voda ili glikol – a neki koriste suhi led.
"Suhi led vam je zapravo ugljikov dioksid u krutom stanju. Inače on je plin, ali ako se naglo ekspandira stvara se suhi led i može ga se koristiti kao rashladno sredstvo", objašnjava toksikolog Zdravko Lovrić.
"Sa suhim ledom – ako uspoređujemo, možemo ga stavit već u kašete i grožđe – on trenutno ohladi mošt. On je na minus 78 stupnjeva i tu temperaturu snizuje trenutno", dodaje Miroslav.
Klimatske promjene natjerale su vinare na raniju berbu pogotovo u vinskim krajevima.
"Evo postoje razne tehnike tog posla, jedna od tehnika je da se vinski mošt ohladi sa suhim ledom, a ima i tehnika sa sumporom, izgleda da je ovdje bila upotrijebljena ta sa suhim ledom", kaže načelnik Općine Velika Ludina, Dražen Pavlović.
Obdukcija tek treba potvrditi da su trojica vinara iz Velike Ludine stradali zbog korištenja suhog leda. Premda u Hrvatskoj suhi led nije toliko popularan zbog cijene, za korištenje se uglavnom odlučuju manji proizvođači. Stručnjaci ne vjeruju kako je on jedini uzrok tragedije.
"U principu ne toliko zbog suhog leda nego zbog fermentacije u tim podrumima, u niskim prostorima gdje se stvara visoka koncentracija ugljikovog dioksida", navodi toksikolog Lovrić.
Niti jedna od tri metode hlađenja mošta ne predstavlja opasnost - opasno je samo u zatvorenom prostoru.
Udio opasnih plinova u zraku može se vrlo lako detektirati.
"Dođemo sa upaljenom svijećom, ako se svijeća ugasi znači da je koncentracija plina velika i da moramo prostor razluftati", objašnjava Miroslav.
Što je na kraju uzrokovalo pogibiju trojice vinara, znat će se nakon toksikološke obrade. Savjet vinarima koji se bave podrumskim poslovima ovih dana je - provjetravajte - jer su tragediju trovanja plinovima otvorena vrata podruma mogla spriječiti.