Prijava u sustav, provjera osobnih podataka i ocjena, taj prvi korak osmaši su već napravili.
Elina Vrbančić iz Osnovne škole Milana Langa u Bregani želi u gimnaziju, a njezin kolega Petar Basa u školu za hotelijerko-turističkog tehničara.
"Malo je stresno, ali siguran sam da ću u tu školu upasti, imam dovoljno bodova ali još uvijek učim da poboljšam sve to", govori Petar.
Elina kaže da je više uzbuđena, nego što joj je stresno. "Imam dovoljno bodova, a opet sam uzbuđena jer srednja škola donosi sve novo", govori Elina.
S elektroničkim prijavama i cijelim procesom upisa pomažu im i u školama jer za sve osmaše, ali i njihove roditelje, ovo je stresno razdoblje.
Pedagoginja u OŠ Milana Langa u Bregani tena Štengl Dall'Asta govori: "Savjet roditeljima je da puste dijete da donese odluku koju školu žele upisati, jer ono će i pohađati tu školu. Važno je razgovarati i savjetovati, ali i pustiti dijete da samostalno donese odluku."
Nakon elektroničke prijave u sustav, za mjesec dana slijedi prijava željenih obrazovnih programa, odnosno škola koje žele upisati. Kod slaganja ljestvice prioriteta ne smije se pogriješiti.
Tomislav Rožić je koordinator upisa u srednje škole pri CARNET-u te govori kakva je procedura upisa: "Prijave šest škola i programa koje stvarno žele upisati. Najvažnije je da na prvom mjestu bude škola koju najviše žele upisati i tako redom sve do 6.-og mjesta. Kandidati ostvaruju pravo upisa samo u onu školu pored koje će stajati zelena kvačica u stupcu najbolji odabir."
Za dolazak novih učenika spremaju se i srednje škole. Prijemni ispit ove godine imat će osam zagrebačkih gimnazija, a novost je da će se ovisno o smjeru, odnosno o predmetu iz kojeg se provodi dodatna provjera znanja, pisati jedinstveni ispit.
Tomislav Babić, ravnatelj Gimnazije Lucijana Vranjanina u Zagrebu, kaže: ">Učenici će pisati u isto vrijeme isti ispit kako bismo izbjegli pisanje ispita na više lokacija u dva-tri dana."
Učenici će ga pisati u gimnaziji koja je njihov prvi izbor, a rezultate će priznavati sve škole. Prijemni ispit nosit će 10 bodova.
"Dobitak je taj da će i oni učenici koji možda nemaju prosjek 5.0 dobiti dobru šansu da se upišu. Ispit je u fazi sastavljanja, svaka škola je dala jednog profesora matematike i oni zajednički rade na tome", kaže ravnatelj Babić.
Za iduću školsku godinu Osigurano je 48.753 upisna mjesta, odnosno 2193 razreda. Koju školu su uspjeli upisati, učenici će znati 10. srpnja.