NIJE KRIV /

Pekar iz Našica neće platiti kaznu zbog zaokruživanja cijene u eurima - padaju li i sve ostale kazne?

Pekar iz Našica pobijedio je državu na sudu zbog zaokruživanja cijena uoči prelaska s kune na euro, doduše zasad nepravomoćno. Žalio se na kaznu koju je dobio zbog nepoštene trgovačke prakse - i nije jedini

30.8.2023.
19:21
VOYO logo

Pekar iz Našica dokazao je na sudu da je opravdano podignuo cijene, između ostalog i polubijelog kruha s 8 kuna i 50 na 9 kuna i 4 lipe. Prvostupanjski sud uvažio da je cijene mijenjao predzadnji, a ne zadnji dan uoči uvođenja eura.

Pred kamere ne želi kao i mnogi drugi koji se boje novih inspekcija. Jedan je od 600-tinjak onih koji su se žalili na kazne. U Glasu poduzetnika pravno pomažu njih više desetaka da dokažu da ih je država krivo proglasila lovcima u mutnom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Neki su dizali vrlo malo, neki su dizali više. No ono što je tu ključno, nije jesu li dizali nego da je dozvoljeno dizati cijene", poručuje odvjetnica udruge Glas poduzetnika Doroteja Jurčić.

Image
OKUS SE NE ZABORAVLJA /

U godini kada je sve poskupjelo, on jedini nije smio. Ovo je priča o slavonskom bureku

Image
OKUS SE NE ZABORAVLJA /

U godini kada je sve poskupjelo, on jedini nije smio. Ovo je priča o slavonskom bureku

Državni inspektorat s tim se ne slaže pa je izdao 557 tisuća eura kazni zbog krive konverzije u euro. Među onima koji su se žalili je i frizerka Sabina. Nije htjela platiti 3 tisuće eura kazne i sada ima nepravomoćnu presudu da je smjela poskupjeti svoje usluge 9 do 36 centi. No nisu svi primjeri pozitivni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za 202 žalbe dosad je donesena nepravomoćna presuda. U 49 slučajeva poduzetnici su dokazali da su nepravedno kažnjeni, u 156 državni inspektorat da je u pravu. A to znači da država vodi 3 prema 1.

U borbi protiv države pravno pomaže i Obrtnička komora. Bilo je tu i nespretnosti, kažu.

"Neki su i na manje zaokruživali, neki i na više. Bez obzira što smo upoznavali obrtnike. A drugi su morali povećati svoje troškove zbog ulaznih troškova koje su sastavni dio njihove cijene", objašnjava nam potpredsjednik Hrvatske obrtničke komore, Antun Trajnar.

Država je masovnu inspekciju pokrenula u siječnju, odmah nakon uvođenja eura. To nije zakonito, tvrdi Glasa poduzetnika. "Mislim da je država htjela s time na neki način doskočiti tome da ne bi oni bili krivi za uvođenje eura", dodaje Jurčić i poručuje da ovo nije način.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Građani se sjećaju kako ih je inspektorat branio od onih koji su dizali cijene.

A među primjerima onih koji nisu na sudu opravdali dizanje cijena je vlasnica fast fooda iz Slavonskog Broda. Dobila je 666 eura kazne jer je cijenu bureka, 1. siječnja, podigla za 21 cent.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo