ČUVA SE U PAMETNOM SKLADIŠTU / Ostala su gotovo tri milijuna doza cjepiva protiv COVID-a. Nisu pod oružjem kao kad su dolazila, ali pazi se na sve

Pandemija je završila prije dva mjeseca, koronavirusa je manje, a cijepljenja gotovo i nema. Skladišta su puna, ima gotovo tri milijuna cjepiva viška, a dosta ih je i propalo. Doznali smo koliko ćemo sve to platiti

11.7.2023.
21:00
VOYO logo

Kad ga nije bilo, svi su ga htjeli. Sad kad ga ima puno, nitko ga ne želi. Višak je čak tri milijuna doza. To što ga nitko ne želi ne znači da ga se sada slabije čuva. Nema oružja kao kad je stizalo, ali pametno skladište u kojemu je smješteno pazi na svaki stupanj. Ipak, koliko god ih pazili nekima rok upotrebe istječe.

"Trenutno imamo nešto manje od tri milijuna doza koje su otpisane i uskoro će isteći rok još 600 tisuća doza cjepiva. Kroz nekakvih mjesec do dva", pojasnila je epidemiologinja HZJZ-a Iva Pem Novosel.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Takvo cjepivo se uništava. Dio je i doniran, ali gotovo nitko više ne želi takve donacije.

"Sve ih je manje, ali još uvijek ima određenih upita iz zemalja u razvoju", rekla je epidemiologinja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
ISTRAŽIVANJE POKAZALO /

Porast dijabetesa za 27 posto tijekom COVID-a: Kod djece i tinejdžera u dvije godine zabilježeno 38.000 novih slučajeva

Image
ISTRAŽIVANJE POKAZALO /

Porast dijabetesa za 27 posto tijekom COVID-a: Kod djece i tinejdžera u dvije godine zabilježeno 38.000 novih slučajeva

Prema podacima Ministarstva zdravstva, 5,3 milijuna doza cjepiva je iskorišteno, donirano 4,2 milijuna, uništeno dva milijuna i na skladištu ih je još tri milijuna doza. Sve zajedno 14 i pol milijuna doza cjepiva.

"Kako bi bilo da se pandemija pojačala, a da cjepiva nema. U konačnici svjedočimo činjenici da je u jednom trenutku zakasnilo cjepivo Astra Zeneca pa je gotovo nastala panika u Republici Hrvatskoj jer cjepiva nema. Sada se pak žalimo da cjepiva ima previše. Dakle, zadatak svake odgovorne administracije i države je nabaviti dovoljnu količinu cjepiva i osigurati", rekao je ministar zdravstva Vili Beroš.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Koliko nas je sve to koštalo, to je prema ugovoru Europske komisije s proizvođačima cjepiva strogo povjerljiva tajna. Višak cjepiva, kaže ministar, planirani je višak. Više ga brine nešto drugo.

"To što se svi nisu odazvali je veći problem od tih viškova na kojemu, također, ova administracija radi", istaknuo je Beroš.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mnoge građane više od cijene brine što je cjepivo brzo razvijeno pa za mnoge zdravstvene probleme danas krive cijepljenje. Jesu li u pravu ili ne?

"Zabilježene su i neke ozbiljnije nuspojave na cjepivo protiv bolesti COVID-19 koja se mogu podijeliti po njihovim kategorijama. Uz vektorska cjepiva, to su trombo- embolijski događaji, odnosno događaji stvaranja ugrušaka u krvi, najznačajnije ozbiljnije, a za messenger RNA cjepiva to bi bile teže alergijske reakcije i upala srčane ovojnice, srčanog mišića", pojasnila je Željana Margan Koletić iz Odjela za sigurnost lijekova u HALMED-u.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bez obzira na kraj pandemije, oni koji sumnjaju na nuspojave cjepiva i dalje ih mogu prijaviti.

POGLEDAJTE VIDEO: 'Hoće li Zagreb dobiti spomenik COVID-u kao onaj uz Temzu s nacrtanim 200.000 srca preminulih?'

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo