Planirao se i gradio godinama, a u realizaciji nailazio na probleme. No sada je tu. Jedan od najzahtjevnijih sustava vodno-komunalne infrastrukture prostire se na 165 tisuća četvornih metara, a sastoji se od 28 objekata u kojima se pročišćava otpadna voda.
"Ono što smo mi isporučivali u rijeku Dravu, to se više neće događati", objašnjava obnašatelj dužnosti župana Osječko-baranjske županije Mato Lukić.
Naime, iz otpadne se vode izdvaja krupni i sitni otpad, pijesak i mast, a mulj ide na preradu. "Zagrijava se na temperaturi od 207 stupnjeva i nastaje plin metan koji nam potom služi kao gorivo za električnu i toplinsku energiju", objašnjava direktor osječkog Vodovoda Marko Eljuga.
Otpadna voda obrađuje se u biološkom bazenu dubokom sedam metara i kapaciteta 34 tisuće kubika, potom se iz nje kemijski uklanja fosfor pa pročišćena završava u rijeci Dravi. "Tamo radimo i analize, svakih sat vremena se uzima uzorak kako bi se utvrdila kvaliteta pročišćene vode", dodaje Eljuga.
'Najmoderniji i najveći pročistač'
Svaka faza pročišćivanja pomno se nadzire u postrojenju vrijednom 50 milijuna eura, od kojih je 70 posto financirano novcem Europske unije.
"Ovo je jedan od najvećih europskih projekata na području Grada Osijeka, mi na ovaj način štitimo našu rijeku Dravu, s kojom se Osječani ponose, rijeku uz koju naš grad živi, ovo je najmoderniji i najveći pročistač otpadnih voda trećeg stupnja", naglašava osječki gradonačelnik Ivan Radić.
"To znači da se tu odvijaju tri stupnja zaštite i pročišćavanja i da je voda koja se vraća u ovaj naš biser, u rijeku izvanredne kvalitete", dodaje ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije Marija Vučković.
Ovaj sustav pročišćavanja otpadne vode koristi i ljudima i prirodi. "Svi volimo rijeku Dravu, volimo okoliš, ali prije svega znači i sigurnost priključenja i obrade onečišćenih voda koje su danas standard 21. stoljeća", zaključuje generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković.
Postrojenje u osječkom prigradskom naselju Nemetin omogućava pročišćavanje vode koju koristi 170 tisuća stanovnika, a prerađivat će otpadnu vodu nastalu u Osijeku, Čepinu, Antunovcu, Bijelom Brdu, Bilju i Dardi.