I NITKO NIJE PRIMIJETIO... /

Ubojica djece, otmičar, krijumčar u filmskom bijegu nestali iz zatvora: 'Ne idite im blizu'

Sve se dogodilo tijekom vikenda, policija je izdala posebno upozorenje. U bijegu su koristili ljestve, sve su pomno isplanirali

Ana Trcol

Ana Trcol

Prati pitanja okoliša i ljudskih prava. Od ostalih interesa izdvaja ljeto i pričanje s psima na ulici

9.9.2024.
21:15
VOYO logo

Tijekom vikenda, portugalske vlasti suočene su s velikim sigurnosnim izazovom nakon što je pet opasnih kriminalaca uspjelo pobjeći iz strogo čuvanog zatvora. Bijeg se dogodio usred dana, a iznenađujuće je da gotovo sat vremena nitko nije primijetio njihovo nestajanje.

Zločinci su se služili ljestvama da bi prešli šest metara visoku ogradu, a pomagači izvana osigurali su im odjeću i dva automobila za bijeg.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Luís Neves, ravnatelj pravosudne policije, opisuje ovaj bijeg kao "složen i dobro organiziran zločin." Prema njegovim riječima, bjegunci su "već nekoliko puta pokušali pobjeći iz zatvora" i predstavljaju ozbiljnu prijetnju, jer su spremni učiniti sve kako bi ostali na slobodi, uključujući ugrožavanje ljudskih života. "Kad kažem sve, zaista mislim na sve. Ljudski životi bi mogli biti ugroženi", rekao je.

Image

Bijeg se dogodio u vrijeme posjeta zatvoru, kada su čuvari slabije nadzirali dvorište. Zatvorski tornjevi bili su zamijenjeni nadzornim kamerama koje su snimile bijeg, no punih 40 minuta nitko nije primijetio da zatvorenika nema.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rui Abrunhosa, glavni ravnatelj reintegracije i zatvorskih službi, otkriva da je bijeg primijećen tek kada su se zatvorenici trebali vratiti u svoje ćelije.

Među bjeguncima su dvojica Portugalaca: Fernando Ferreira, osuđen na 25 godina zatvora zbog krijumčarenja droge, kriminalnog udruživanja, krađe i otmice, i Fabio Loureiro, s istom duljinom kazne zbog krijumčarenja ljudima, iznude i pranja novca.

Image

Frederico Morais, predsjednik portugalskog sindikata zatvorskih čuvara, savjetuje građanima da ne pokušavaju komunicirati s bjeguncima ako ih ugledaju i da se drže podalje.

Argentinac Rodolfo Lohrman trebao je provesti gotovo 19 godina u zatvoru zbog niza zločina, uključujući sumnju za ubojstvo dvoje djece. Britanac Mark Roscaleer služio je kaznu od 9 godina zbog otmice i pljačke te je ranije pobjegao iz zatvora u Ujedinjenom Kraljevstvu. Najmanje se zna o Shergiliju Farji-aniju iz Gruzije, osuđenom na 7 godina zbog nasilne krađe i krivotvorenja dokumenata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hermínio Barradas iz sindikata zatvorskih čuvara ističe da su bjegunci iskoristili rupe u zakonu, proučili ih i pripremili se za bijeg. Upozorava na potrebu za većom sigurnošću u zatvorima, naglašavajući da bi ovakvi incidenti mogli postati češći ako se situacija ne poboljša.

Image

Zatvor Vale de Judeus trenutno ima oko 500 zatvorenika, a nadzire ih samo 30 čuvara, što je značajno smanjeno u odnosu na prethodne godine. Iz sindikata upozoravaju da bi se sličan bijeg mogao ponoviti ako se ne poduzmu odgovarajuće mjere.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
nedelja
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo