PRIJEDLOG DP-a /

Održavanje oružja bit će im posao, a puškari o njemu uče samo preko projektora. Treba li školama tečaj obrane?

Nije tečaj obrane i zaštite kakav predlaže Domovinski pokret, bili smo na nastavi iz tehnologije naoružanja za buduće puškare. Njima će održavanje oružja biti posao

15.1.2024.
21:15
VOYO logo

Oružja nema u školskim klupama, s njim se budući puškari upoznaju s pomoću projektora. Pištolje i puške u ruke dobivaju na praksi koja se održava izvan škole. Pitali smo učenike što misle o tečaju obrane za mlade.

"Današnji mladi momci ne znaju čemu puška služi, a da ne govorim o drugom oružju, a nekakvu osnovnu obuku svih bi trebalo uvesti", kaže nastavnik u Elektrostrojarskoj obrtničkoj školi u Zagrebu, Tibor Kočiš.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Treba to uvesti, da barem znaju s nečim baratati", kaže učenik Elektrostrojarske obrtničke škole u Zagrebu. S njim se slaže i njegov kolega.

"Bilo bi dobro da se vrate da čisto znaju što je puška, a ne da s njom lupaju kao s palicom", kaže Mata Šimičić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Domovinski pokret predlaže predmet na kojem bi djeca dobila osnovnu obuku i naučila rastavljati pušku i gađati. Nakon toga kad odrastu bi trebali proći obvezni vojni rok.

"Što se tiče obuke, cijeli koncept većeg dragovoljnog pristupanja mladih da se obučavaju za vojne vještine kao i posebne vrste vojnih tečajeva je nešto o čemu ćemo sigurno razmišljati", kaže predsjednik Vlade Andrej Plenković.

Image
'RASTAVLJANJE ORUŽJA...' /

Domovinski pokret predlaže uvođenje vojne obuke u školama: 'Ne smijemo dozvoliti da nam djeca budu topovsko meso'

Image
'RASTAVLJANJE ORUŽJA...' /

Domovinski pokret predlaže uvođenje vojne obuke u školama: 'Ne smijemo dozvoliti da nam djeca budu topovsko meso'

Trebao bi trajati najmanje tri mjeseca, smatraju u Domovinskom pokretu.

"Sigurno ne u obliku tečajeva kako smo čuli danas od gospodina Plenkovića jer vojska nije tečaj Crvenog križa za polaganje B kategorije koja sedam ili tri dana traje", poručuje Stipo Mlinarić iz DP-a premijeru, ali mjesta u školama za novi predmet baš i nema.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Mislim da ideja kao ideja uvođenja novog predmeta nije dobra, ali kao neki tečaj ili dio satnice unutar nekog predmeta da", kaže ravnatelj Anto Delač Elektrostrojarske obrtničke škole u Zagrebu:

"Napraviti u prirodi kao izviđači, gdje bi bilo neko gađanje, rastavljanje oružja, da se znaju te neke osnovne stvari i kako se s njima barata i koje opasnosti nosi", smatra profesor Kočiš.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Da za vojnim rokom nema potrebe, poručuju iz zeleno - lijeve koalicije.

"Hrvatska se odlučila na model profesionalne vojske što je i sukladno činjenici da smo članica NATO-a i da je to primjereno za našu veličinu zemlje, ako govorimo o tečajevima i sprječavanju rizika, ja bih predložila uključivanje građana u sustav civilne zaštite", kaže Sandra Benčić.

Za vojno osposobljavanje kakvo sada postoji velikog interesa baš i nema. Lani se prijavilo samo šesto kandidata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo