Spektakularni Skradinski buk osvaja posjetitelje u svako doba godine kojih čak i u siječnju ima sa svih strana svijeta.
"Predivno je! Toliko drukčije od svega što sam ikad vidjela na svijetu", oduševljena je Cynthia iz SAD-a, a njezina sunarodnjakinja Beverly dodaje: "Ovo je predivan park i molim vas brinite o njemu zato što se ponovno želim vratiti".
Oduševljeno se s vodom koja se obrušava niz sedrene barijere fotografira i bračni par s Tajvana.
"Ovo je najljepše mjesto na svijetu", ushićeno će Richman, a Sanny zaključuje: "Fotografije koje smo ovdje snimili izgledaju kao razglednice".
Počastio besplatnim ulazom
Najposjećeniji dalmatinski nacionalni park za proslavu svog 40. rođendana danas je častio besplatnim ulazom, pa je bilo i jako puno domaćih obitelji.
"Park uvijek obiluje vodom, znači kad dođete tu, opušta vas sami taj zvuk vode. Nešto neprocjenjivo", kaže Vinko Hađina, inače turistički vodič iz Kaštel Novog, a njegova kći Lucija ima svoje viđenje: "Ljudi vole dolaziti i zato što je Krka jako lijepa. A Krka je meni bolja nego Plitvice zato što Krka nije toliko velika za razliku od Plitvica, na Krki se ne mora toliko šetat".
Park je za rođendanski poklon u Kistanjama dobio 10 milijuna eura vrijedan Centar za interpretaciju prirode Krka - vrelo života.
"Njime želimo educirati sve naše posjetitelje, a i lokalnu zajednicu o važnosti vode. Isto tako i o našoj bogatoj flori i fauni. Ali glavni cilj ovoga projekta je disperzija posjetitelja na gornji i srednji tok rijeke Krke, ali i otkrivanje svih onih skrivenih blaga Nacionalnog parka", poručuje Nella Slavica, ravnateljica NP Krka.
U planu unaprjeđenje parka
Ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije Marija Vučković, koja je bila na svečanom otvorenju novog centra napominje da je u planu nastavak unaprjeđenja parkovne infrastrukture za što će Krka moći konkurirati u novom raspisanom natječaju vrijednom 75 milijuna kuna.
"Taj natječaj ima naglasak na aktivnostima obnovi i očuvanju staništa, uređenju prostora, čišćenju zapuštenih površina kako ne bi bili podložni invazivnim vrstama. Kako bi bili očuvani, a istovremeno služili i za održive gospodarske djelatnosti", rekla je Vučković.
Živjeti četiri desetljeća na području Nacionalnog parka za stanovništvo znači pridržavanje mnogih pravila, ali smatraju da im zaštita prirode donosi nove mogućnosti.
"To je priznanje zapravo ljudima ovoga kraja koji su sačuvali taj prostor da on bude Park. Ja se sjećam, mi tamo u području Laškovice, imali smo ograde, šumu malu. Nikad nismo sjekli zeleno drvo, samo ono koje se osušilo", podsjeća Ilija Krneta iz Laškovice, a zadovoljna je i Marija Karamatić iz Kistanje koja je na svečanosti nastupala sa zborom mjesne župne crkve: "Ovo nam otvara mogućnost novih zaposlenja, bavljenje turizmom, proizvodnja hrane koja će se opet koristiti u turizmu i mnoge druge djelatnosti".
Jer stazama uz Krku odavno prolazi više od milijun posjetitelja godišnje, a samo danas ih je prošlo više od šest tisuća.