Što se pucalo, pucalo se. Bučnoj pirotehnici, čini se, došao je kraj.
"To je jedino rješenje. Apeli, sami za sebe, zaista - vidjeli smo - ne pomažu. Jedino konkretno izmjene Zakona, oštre odredbe, da vratimo Zakon kakav je bio - dakle da je sva bučna pirotehnika F2 i F3 kategorije zabranjena", Poručuje za RTL Danas, Luka Oman iz Prijatelja životinja.
Pokrenuta peticija
Prijatelji životinja detaljno pismo ministru su uputili prije mjesec dana. Pokrenuli su peticiju za zabranu sve bučne pirotehnike i ograničenje one svjetlosne na dva sata oko ponoći u novogodišnjoj noći. I skupili 37 tisuća potpisa.
"Pirotehnika treba biti zabranjena. Ona je s razlogom zabranjena u veljači, u ožujku, u bilo kojem drugom mjesecu. Nema razloga da bi bila dozvoljena samo zato što prelazimo iz jedne u drugu godinu", dodaje Oman.
Petarde su i do sad bile zabranjene. Ali to očito nije bilo dovoljno, jer postoji druga pirotehnika čija je jačina zvuka jednaka, čak i jača od najjačih petardi.
Građani s kojima smo razgovarali uglavnom se slažu sa zabranama.
Iz godine u godinu, brojke su sve lošije. Tijekom zadnje MUP-ove akcije "Mir i dobro" 13 osoba teže je ozlijeđeno, 20 lakše. Policija je i oduzela 96 komada oružja. Više od 5 tisuća komada streljiva. I više od 100 tisuća komada pirotehničke galanterije. Propucane su i dvije kuće, 6 automobila i 5 drugih objekata.
Opasna za ljude i životinje
Uz to što zagađuje zrak, pirotehnika je opasna i za zdravlje ljudi i životinja. Prema podacima prijatelja životinja - procjenjuje se da u Hrvatskoj živi više od pola milijuna pasa, uz mačke i druge kućne ljubimce. Da se ide u izmjenu Zakona, nedavno je dao naslutiti i ministar.
"Ne bih kazao da je pitanje pirotehnike nešto što se samo tiče ljubitelja životinja. Ono što mene također još više brine - ako hoćete broj ozlijeđenih, pogotovo djece" u siječnju je poručio ministar Božinović odgovarajući na pitanje kako će MUP reagirati na peticiju koju je pripremila udruga Prijatelji životinja.
Kazne za roditelje propisane su od 130 do 390 eura, dok obrtnici koji prodaju pirotehniku djeci mlađoj od 14 godina mogu biti kažnjeni od 1320 do 3980 eura. Brojne zemlje Europske unije ograničavaju, zabranjuju ili razmatraju zabranu pirotehnike. Najstroži zakon ima Irska koja u slobodnoj prodaji ima samo prskalice i slična sredstva koja su namijenjena zatvorenim prostorima i ne stvaraju buku.