katastrofalno stanje / Može li se bez Vladine mjere pomoći? Sever: 'Ne daj Bog da se dogodi da nema nadzora barem na cijeni plina i struje'

Krajem rujna istječe Vladin paket pomoći, što će biti s cijenama struje i plina? Iz Vlade neslužbeno doznajemo da će računi građanima i malim tvrtkama sigurno ostati isti, dok se još razmatra što s velikim poduzetnicima. Detalje donosi reporter RTL-a Danas, Marko Šiklić

28.8.2023.
21:18
VOYO logo

Struja, voda, grijanje. Kada se zbroje svi računi od prethodnog mjeseca, na režije obitelji Lozić otpada gotovo 60 posto kućnog budžeta. Bez pomoći države, kažu, bilo bi neusporedivo teže.

"Tisuću eura nam nekada dođe razlika plina, to je ekstremno visoko. Prosječne rate su nam 60, 70 ili 80 eura, u najgorim mjesecima 130-140, a razlika je između 600 i 1000. To je ekstremno. Onda nam tih 200–300 eura od Vlade nama puno znači", objašnjava Anamarija Lozić iz Velike Gorice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, uskoro istječu Vladine mjere pomoći, a građani koji i sada muku muče s plaćanjem računa strahuju što će se dogoditi ako one ne budu produljene.

Image
OBJAVILA VLADA /

Poskupljuje gorivo, benzin više od dizela. Ovo su nove cijene

Image
OBJAVILA VLADA /

Poskupljuje gorivo, benzin više od dizela. Ovo su nove cijene

"I ovako je teško. Budući da su računi sve veći, a plaće stagniraju, bilo bi dobro da se malo i povećaju (mjere pomoći). Nadamo se produženju", dodaje Anamarija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iz Vlade neslužbeno doznajemo da će računi građanima i malim tvrtkama ostati isti, što znači da će država nastaviti subvencionirati cijenu struje i plina. Logično je da Vlada nastavlja štiti kućanstva, kažu Sindikati.

"Stanje u kućnim proračunima više je nego katastrofalno. Cijene hrane su toliko podivljale, da je to ozbiljan udar koji se ne da kontrolirati. Ne daj Bog da se dogodi da nema nadzora barem na cijeni plina i struje", ističe predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata, Krešimir Sever.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kada je riječ o velikim tvrtkama - druga priča. Na stolu je prijedlog da im se ukinu ili smanje subvencije, što poduzetnici smatraju neprihvatljivim.

"Ako se prodavao plin po cijeni koja je desetostruko jeftinija od one po kojoj se nabavljao, onda, koji su to opravdani razlozi da se diže cijena plina ako ga ima? Skladišta su puna i nabavljen je po nekim drugim cijenama", kaže poduzetnik Ivan Miloloža.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ukidanje potpora Hrvatskoj predlaže i Europska komisija. Smatraju da je bolje taj novac koristiti za smanjenje deficita. No, za sada se čini da neće sve tvrtke jednako proći.

"Vjerojatno će velikim poduzetnicima postepeno smanjivati ili onim najvećima ukinuti mjere potpore. U slučaju nekog velikog skoka cijena nafte ili prirodnog plina, mjere se ponovno uvode, to je jasno", napominje energetski stručnjak Igor Dekanić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poduzetnici, s druge strane kažu da ne postoji nijedan opravdan razlog da se mjere svima ne produlje.

"Takve odluke su vrlo dobre za gospodarstvo i treba ih u ovom trenutku nastaviti jer u protivnom će se dogoditi, uz sav rast inflacije – gotovo inflatorni i poslovni udar", dodaje Miloloža.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Novi paket pomoći građanima i gospodarstvu još je u izradi, a svi detalji bit će poznati do sredine rujna.

POGLEDAJTE VIDEO: Zamrzavanjem cijena, moglo bi doći do umjetne nestašice. Sever: 'Treba krenuti s mjerama, kombinacije 'mrkve i batine'

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo