Meso koje kupujemo se buši injekcijama i u njega se upumpavaju aditivi da izgleda svježe. Zvuči uznemirujuće i kao da se događa negdje drugdje, recimo, u dalekoj Australiji, odakle potječe snimka 'pumpanja mesa' prije pakiranja o kojoj se danima govori. Priču je jučer otvorio RTL Direkt, a Petra Mlačić meso je odnijela na analizu u laboratorij Zavoda za javno zdravstvo! A do rezultata, koje ćemo objaviti u sutrašnjoj emisiji, o svemu je razgovarala i s ministricom poljoprivrede Marijom Vučković.
Testira li se i na koji način meso u Hrvatskoj na nitrite i polisaharide?
"Testira se na više načina. Imamo godišnje programe uzimanja uzoraka. Nalazi svih ovih godina su prilično dobri. To znači da jedemo hranu s aditivima, no oni se moraju ubrizgavati propisno, sastav mora biti jasno deklariran. Ne smiju se, naravno, ubrizgavati nedozvoljeni aditivi. Sve to skupa se provjerava. Oni se ubrizgavaju u svježe meso, ali onom koje nije namijenjeno za konzumaciju u svježem stanju već kao prerađevina. Ono što jedemo kao svježe meso-ništa od toga ne smije biti. Čak imamo kontrole koje rezultiraju s 0 nesukladnih uzoraka. Broj nesukladnih uzoraka za 2021. godinu bio je 3 u odnosu na 202 koji su uzeti. Nitriti, čini mi se 2 od 139, kod sulfata nije bio nijedan"
Varaju li trgovci mesom izgledom mesa?
"Prema našim nalazima doista su subjekti u poslovanju hranom prilično odgovorni"
Što je s piletinom? Najviše se bojimo hormona, aditiva i nekakvih antibiotika?
"Svi znamo da su hormoni zabranjeni. Kontroliramo to putem našeg godišnjeg programa i što se tiče nalaza-prilično su dobri. Postupak nesukladnosti je ispod 1 posto. Ne jedemo hormone u piletini. Doista. Kazne su što se tiče zakona o aditivima za pravne osobe između 30 i 50 tisuća kuna"
U kojem postotku je meso na tržištu hrvatsko, koliko uvozno?
"Kod govedarstva otprilike 70 posto, svinjogojstva 60 posto, a preradarstva iznad 90 posto - čak i blizu 100 posto"