Mobitelima na državnoj maturi nije mjesto. Staro pravilo dobilo je nove, blaže sankcije.
„Nikad mi ni ne padne na pamet koristiti mobitel, znam da je puno veći problem biti uhvaćen s mobitelom nego dobiti jedinicu. Tako i na maturi, radije bih malo lošije napisao nego riskirao da mi se ponište ispiti“, kaže Ante Blažević maturant Prve gimnazije u Zagrebu.
„Mislim da je rijetka pojava da se učenike na maturi uhvati s mobitelom, pogotovo u našoj gimnaziji gdje smo svi jako odgovorni. Puno je tu stresa i mislim da je dobro da ako netko zaboravi izvaditi mobitel da mu se zbog toga ne poništava cijela matura“, kaže Franka Kolovrat, maturantica Prve gimnazije u Zagrebu.
Kazne ostaju stroge za teže prekršaje
Za posjedovanje i korištenje mobitela tijekom pisanja državne mature, učenike se do sada kažnjavalo poništavanjem tog ispita, svih do tada položenih ispita i zabranom polaganja preostalih ispita na tom roku. Od ove godine kazna će biti poništavanje samo tog jednog ispita.
„Odlučili smo tako iz razloga što smatramo da je to prestroga mjera jer se vrlo često kod maturanata zna pronaći mobitel, a da ga nisu uopće koristili. Ta stroža mjera poništenja svih ispita i dalje stoji za zamjenu identiteta, zamjenu ispita ili posjedovanje ispitnih materijala“, objašnjava Vinko Filipović, ravnatelj Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje obrazovanja.
Promjene pravilnika bi se uskoro trebale naći u javnoj raspravi. Kada je riječ o vulgarnim i diskriminirajućim porukama one će se kao i do sada kažnjavati poništavanjem ispita na kojem se nađu. Prošle godine je zbog toga sankcionirano 4 maturanata, a zbog mobitela su svi ispiti poništeni kod njih 12. Blaža kazna, osim za mobitele, sada će vrijediti i za pametne satove te druge elektroničke uređaje.
„Pravilnikom je propisano da se ti uređaji odlažu na ulasku u prostoriju, na posebnom mjestu. Obično je to izdvojena klupa s kutijom. U ovih 15 godina provedbe mature nama se jednom dogodilo da je učenik uhvaćen s mobitelom i to ne u prepisivanju već kad je mobitel zazvonio. Taj učenik je bio sankcioniran“, kaže Dunja Marušić Brezetić, ravnateljica Prve gimnazije u Zagrebu.
Definirani fiksni pragovi prolaznosti
Ovo je i posljednja generacija maturanata za koju će biti objavljeni probni ispiti državne mature koji su prije 4 godine uvedeni zbog COVID-a. Novost od ove godine su i unaprijed definirani, ujednačeni i fiksni pragovi prolaznosti koji određuju ocjene na državnoj maturi.
„Maturanti već znanju da će im trebati 25 % riješenih zadataka za prolazak na predmetima prirodoslovno matematičkog područja, a 30 % za predmete jezično komunikacijskog i društveno humanističkog područja“, poručio je Vinko Filipović, ravnatelj Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje obrazovanja.
Pripreme su kod mnogih maturanata u tijeku jer do prvih ispita državne mature ostalo je još nešto više od 4 mjeseca.