"Amerika je spremna za novi početak", rekla je Kamala Harris.
I ona i Donald Trump obećavaju nikad snažniju Ameriku, a promjene koje slijede u ovoj globalnoj velesili utjecat će na cijeli svijet.
Ratovi u Ukrajini i na Bliskom istoku otvorili su pitanja o važnosti uloge SAD-a. Američki troškovi za obranu iznose dvije trećine proračuna ostalih članica NATO-a. Trumpu se to ne sviđa i želi što prije okončati rusko-ukrajinski sukob. Iz Kijeva strahuju da to znači povlačenje iz savezništva. Harris, s druge strane, ne planira odustati od kontinuirane pomoći Ukrajini.
NATO će preživjeti
Vojni analitičar Marinko Ogorec kaže da NATO treba Ameriku isto koliko i Amerika treba NATO. "U tom kontekstu NATO će preživjeti. Ono što će Trump zahtijevati od ostalih članica jest povećani angažman i više novca", smatra Ogorec.
Među njima je i Francuska, jedan od najvažnijih američkih saveznika. Fabien Fieschi, veleposlanik Francuske u Hrvatskoj, smatra da je za Europu važno ostati ujedinjena kao Europljani. "I nastaviti graditi konstruktivne odnose sa Sjedinjenim Državama", kaže veleposlanik.
O situaciji na Bliskom istoku oboje razmišljaju slično. Trump je još tijekom svog mandata preselio američko veleposlanstvo iz Tel Aviva u Jeruzalem. Harris, iako poziva na prekid rata, nakon smrti vođe Hamasa kaže da je pravda zadovoljena. Istodobno, bijes Palestinaca raste.
'Sloboda Europe ovisi o Americi'
Gary Koren, veleposlanik Države Izrael u Hrvatskoj, smatra: "Mi jako ovisimo o Americi i mislim da sloboda cijele Europe ovisi o Americi."
Vojni analitičar Ogorec dodaje: "Moramo znati da je SAD uvijek i zauvijek strateški partner Izraela bez obzira na to što će Izrael raditi na svojoj političkoj sceni."
Najmanje se govorilo o Tajvanu. Harris ga podržava, dok je Trump skeptičan oko američke pomoći u slučaju kineskog napada. Oboje, ipak, žele suzbiti kineski utjecaj. Harris planira postupno smanjiti međuovisnost SAD-a i Kine u naprednoj tehnologiji. Zbog straha od inflacije, odbija uvođenje carina, dok Trump najavljuje da će one za kinesku robu biti i do 60 posto. Na meti su mu i ostali gospodarski partneri, što bi mogla osjetiti i Hrvatska.
Ekonomski analitičar Mladen Vedriš o odnosu Amerike s Kinom kaže: "Indirektno to je taj odnos s Kinom, a direktno uvođenje protekcionističkih carina, što najavljuje da će biti carina na svu robu iz EU od 20% ako se postigne dogovor. To je jedan od primjera turbulencije koja može nastupiti u kratkom razdoblju. Jedan dio naše industrijske proizvodnje povezan je direktno s Njemačkom, a tu su i Francuska, Italija, Austrija..."
Kineski veleposlanik o SAD-u: 'Možemo prevladati poteškoće'
Napetih odnosa svjesni su i u Kini, ali cilj je izbjeći nove konflikte. Kineski veleposlanik u Hrvatskoj, Qi Qianjin, smatra da je suradnja dviju zemalja moguća: "Mislimo da uz goleme, goleme napore Kine i Sjedinjenih Država možemo prevladati ove poteškoće." Diplomatska suradnja s Hrvatskom dobro je funkcionirala i s dosadašnjom i s Trumpovom administracijom. Za nas je to važno zbog održavanja stabilne situacije u susjedstvu, koje također pozorno iščekuje rezultate.
Bivši ministar vanjskih poslova Miro Kovač smatra: "Gospodin Vučić je tamo omogućio jedan poslovni projekt obitelji Trump, što se odnosi na zeta gospodina Trumpa. Vidimo da su s njim u kombinaciju ušli i Mađari. Slovenci pak imaju svoju nevjestu."
Tko je bolji, a tko gori izbor, pitanje je ideologije, ali onome tko pobijedi neće biti lako. Za povjesničara Tvrtka Jakovinu, svijet izgleda 2024. potpuno drugačije nego što je izgledao četiri godine ranije. "Ili osam godina ranije. U tom smislu ovo jesu iznimno važni izbori; vidjet ćemo jesu li i najvažniji", smatra Jakovina.
Odnosno, jesu li oštre retorike kandidata bile samo taktika za pobjedu ili su doista utemeljene s ciljem velikih promjena.
Sve oko američkih predsjedničkih izbora možete pratiti uživo iz minute u minutu OVDJE.