NIŽU SE INCIDENTI /

Krijumčara ljudima nikad više: Postaje li privremeni centar trajno rješenje?

Centar je podignut kao privremeno rješenje. No kako u MUP-u očekuju da će i ove godine broj ilegalnih migranta biti kao i lani, gotovo 70 tisuća, čini se da ostaje

27.2.2024.
19:40
VOYO logo

Broj krijumčara ljudima dva i pol puta je veći nego lani, ali je broj ilegalnih ulazaka manji, tvrdi granična policija. I dalje je najveći pritisak na Karlovačku županiju, u kojoj je prvi put javnosti pokazano kako izgleda novi migrantski centar. Prije nego tamo završe, ilegalni migranti najčešće su u kombijima u kojima doživljavaju po život opasne situacije.

Hrvatski granični policajci u veljači su doživjeli tri incidenta s krijumčarima migrantima. Prvo je vozač kombija probio rampu, a onda nekoliko dana kasnije na prijelazu Pašin Potok u Karlovačkoj županiji i ogradu. Pa su granični policajci morali staviti ježeve.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Policajka na prijelazu Bogovolja izbjegla je udarac vozila za dlaku i pozvala kolege da uhvate krijumčara. Incidenti nisu neobični jer broj prijavljenih prekršaja i kaznenih djela krijumčarenja već je u ovoj godini veći 195 posto. Policija tvrdi da pojačane ugroze nema.

"Devedeset-devet posto tih slučajeva se riješi u prvoj zoni, uz granicu. Vidjeli ste kakav je to teren, nenaseljen, nema ugroze za građane", rekao je Zoran Ničeno, načelnik uprave za granicu MUP-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
NOĆNI TRILER /

Krijumčari panično bježali od policije u Novoj Gradiški preko oranica, uhvaćeni su

Image
NOĆNI TRILER /

Krijumčari panično bježali od policije u Novoj Gradiški preko oranica, uhvaćeni su

Raste i broj migranata koji su stigli u BiH. Više od tri i pol tisuće, što je rast od 35.6 posto u odnosu na lani. Hrvatska policija uvjerava da je uspješnija u odvraćanju ilegalnih migranata i da ih je ove godine ušlo 5047, 11 posto manje nego prošle godine. Pritom se služe terenskim vozilima, helikopterima, dronovima, termovizijskim kamerama. Ova stacionarna vidi teren do 5 kilometara dubine. Dane Vuković iz Policijske uprave karlovačke pokazao nam je kako funkcionira.

"Na isti način funkcioniraju jer i dronovi su opremljeni termalnim kamerama i detektiraju sve što je toplije od zraka i detektiraju sve što je na tom području", rekao je Vuković.

Sve koje uhvate na području Karlovačke županije vode u migrantski centar u Dugom Dolu. Pušten je u rad prije tri mjeseca, ali sada je predstavljen javnosti.

U migrantskom centru Dugi dol bili smo prvi u rujnu kada su krenuli radovi. Zgradu stare, napuštene vojarne zamijenilo je 109 kontejnera, od kojih je 65 za smještanje ljudi. Od početka rada u studenom, kroz centar je prošlo 1100 migranata. Podijeljen je na 4 sektora. Sve kreće u sektoru A, registracija stranaca i njihova namjera da traže azil. Noćas je ovdje dovedeno 15 migranta uhvaćenih u Slunju i Dugoj Resi. Svima su uzeti otisci prstiju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Zna se desiti da nezakonit migrant koji je došao iz pravca Grčke, ako su uzeti otisci, nama se automatski pokazuje hit i gdje su uzeti otisci", kaže Irena Matanić Katava, zamjenica voditelja migrantskog centra u Dugom Dolu.

Dnevni kapacitet je 500 ljudi. Pa ministar unutarnjih poslova, Davor Božinović, dodaje: "I tu možemo povećavati kapacitete ako bude potrebe za tim, ali ne vidimo u ovome trenutku potrebu".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Centar je podignut kao privremeno rješenje. No kako u MUP-u očekuju da će i ove godine broj ilegalnih migranta biti kao i lani, gotovo 70 tisuća, čini se da ostaje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo