KOLIKO GA JOŠ IMA? /

Koliko je ilegalnog oružja među Hrvatima? 'Od 2007. građani policiji predali 6 tona eksploziva...'

'Dovoljno je nazvati jedan 192 i na dogovoreno mjesto dolaze policijski službenici u civilu s vozilom bez policijskih oznaka i na siguran način izuzimaju vatreno oružje. Koliko je vatrenog oružja u Republici Hrvatskoj nezahvalno je govoriti', rekao je Andrija Dražetić iz Službe prevencije Ravnateljstva policije

30.12.2023.
20:05
VOYO logo

Što je motiv jučerašnjeg krvoprolića u Velikoj Gorici i dalje je misterij. 64-godišnjaka koji je oduzeo život supruzi i majci svi opisuju kao mirnog čovjeka, a budući da je strašne zločine napravio ilegalnim oružjem, opet se otvara i pitanje što radi policija kako bi se spriječilo ovakve tragedije. Katarina Brečić razgovarala je s Andrijom Dražetićem iz Službe prevencije Ravnateljstva policije.

Zna li policija koliko je ilegalnog oružja među hrvatskim građanima?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ministarstvo unutarnjih poslova Republike Hrvatske od 2007. Godine provodi preventivnu kampanju 'Manje oružja manje tragedija', a cilj je potaknuti naše građane na dragovoljnu predaju ilegalnog vatrenog oružja. Važno je napomenuti da je dragovoljna predaja ilegalnog vatrenog oružja bez sankcija. Dovoljno je nazvati jedan 192 i na dogovoreno mjesto dolaze policijski službenici u civilu s vozilom bez policijskih oznaka i na siguran način izuzimaju vatreno oružje. Koliko je vatrenog oružja u Republici Hrvatskoj nezahvalno je govoriti. Od 2007. godine do listopada 2023. godine građani su predali značajne količine ilegalnog vatrenog oružja. Tom prilikom predano je oko 362 tisuće komada raznog vatrenog oružja, a od tog broja je negdje oko 6500 komada automatskog oružja. Predano je oko 6 milijuna 200 komada streljiva i oko 6 tona i 200 kilograma raznog eksploziva.

Je li moguće da je još toliko među hrvatskim građanima?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Najveći dio predanog ilegalnog vatrenog oružja potječe iz Domovinskog rata. Znači, za pretpostaviti da građani još posjeduju ilegalnog vatrenog oružja, ali svakako posjeduju ilegalno vatreno oružje i izlažu se kaznenoj odgovornosti. U slučaju da posjeduju oružje, A kategorije, to su automatska oružja, ručne bombe i slično izlažu se kaznenoj odgovornosti, a u slučaju da posjeduje druge vrste oružja koje koji mogu legalno posjedovati izlažu se prekršajnoj odgovornosti."

Koliko je teško nabaviti oružje na ilegalnom tržištu? Stručnjaci kažu da ga nije teško nabaviti?

"Svatko tko posjeduje ilegalno vatreno oružje i izlaže se kaznenu odgovornost. U slučaju da policija dobije saznanja da netko posjeduje ilegalno vatreno oružje, poduzet će sve radnje da to oružje pronađe da osobu prijavu i nadležnom državnom odvjetništvu."

Što se tiče sudske prakse, jeste li vi zadovoljni vi prijavite nekoga zbog ilegalnog oružja? A onda sudovi ne osuđuju visoke kazne?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Posao policije da detektira koje ima ilegalno vatreno oružje. Poduzet ćemo svoje mjere radnje, provesti kriminalističko istraživanje. Nadležnom državnom odvjetništvu dostavit ćemo kaznenu prijavu. Državno odvjetništvo zastupa i podiže optužnicu. E sad, zašto je veliki broj presuda suda uvjetne osude nije na nama da komentiramo. Svrha kažnjavanja mora biti djelovati na počinitelja da ubuduće ne čini kaznena djela, izraziti društvenu osudu društva i djelovati na cijelo društvo da ne čine kaznena djela."

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo