ZABRINJAVAJUĆI PODACI /

Kako je biti žena u Hrvatskoj? Obrazovanije su, financijski neovisnije, no ne osjećaju se sigurno

Objavljen je novi indeks "biti žena" koji rangira zemlje diljem svijeta prema njihovu položaju. Institut za istraživanje mira Oslo napominje da je Europa na vrhu ljestvice najboljih zemalja svijeta za žene. Međutim, postoje značajne razlike među zemljama u regiji

30.10.2023.
23:26
VOYO logo

Objavljen je novi indeks "biti žena" koji rangira zemlje diljem svijeta prema njihovu položaju. Institut za istraživanje mira Oslo napominje da je Europa na vrhu ljestvice najboljih zemalja svijeta za žene. Međutim, postoje značajne razlike među zemljama u regiji.

Iz godine u godinu sve je bolje, ali je nesumnjivo da se društvo još treba promijeniti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pokazuje to i današnji prosvjed u Zagrebu ispred ADU-a, ali i novi podaci o tome gdje je najbolji život za žene.

Među prvih 10 zemalja za žene nalazi se čak devet europskih zemalja, ali u samom vrhu nema Hrvatske. Nama najbliža zemlja u prvih 10 je Austrija. Na samom je vrhu Danska i skandinavske zemlje, dok je Hrvatska te na 25. mjestu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
UKINULI MAMU I TATU? /

Grad Zagreb roditeljima poslao rodno neutralne obrasce. Psihijatar: 'Pokušaj da se izbriše pojam muškarca i žene'

Image
UKINULI MAMU I TATU? /

Grad Zagreb roditeljima poslao rodno neutralne obrasce. Psihijatar: 'Pokušaj da se izbriše pojam muškarca i žene'

Nakon europskih zemalja, idemo prema mjestima “na kojima je najgore biti žena”. U Afganistanu i Jemenu svoju ženu možete slobodno tući. U Demokratskoj je Republici Kongo čak tisuću žena bude silovano svakog dana. U Nigeru se legalno udaju djevojčice od samo 10 godina.

U usporedbi s kartom našeg susjedstva, bolji smo od Italije, Slovenije, Mađarske i Srbije, a najniže je mjesto zauzela BiH.

Društva u kojima se žene osjećaju sigurnima i u kojima napreduju su mirnija, demokratskija, zaključno i uspješnija.

Istraživanje obuhvaća podatke koji mjere uključenost, jednakost i sigurnost žena. Prvo ovakvo napravljeno je 2017. i od tada Hrvatska samo raste. Barem prema podacima. Raste broj žena koje se školuju, osjećaju se financijski neovisnijima, a nešto su naučili i političari, pa je najveći skok u broju zastupnica u Saboru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, zabrinjava podatak da pada broj žena koje se osjećaju sigurno. Kako i ne bi kada je Hrvatska na trećem mjestu u EU-u prema broju ubojstva žena. Sada napokon imamo novi zakon, s ciljem zaštite žena i djece. Pravosudni okvir je tu, a vidjet ćemo što će donijeti praksa.

Zabrinjavajući su to podaci, a na cijelom je društvu da te podatke promijenimo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo