'OD LIMUNA DO LOKIJA' /

Ćelija u kojoj je bio i Beroš - u njoj mogu zapaliti, ali nitko nije prespavao. 'Tu čekate svoju sudbinu'

Na sudu je ukupno osam ćelija. Četiri s jedne, četiri s druge strane. I na svakoj strani je poseban sanitarni čvor jer osumnjičenici koje se terete zajedno, moraju biti odvojeni

Ivana Ivanda Rožić

Ivana Ivanda Rožić

Prati suđenja, najveće pravosudne afere, sigurnosne izazove u zemlji, nepravilnosti u policijskom sektoru

16.12.2024.
6:07
VOYO logo

Jeste li znali da na Županijskom sudu u Zagrebu postoji mali zatvor? Od političara do običnih ljudi, nema uhićenika koji u njemu nije bio.

Glasnogovornik suda Krešimir Devčić pojasnio je čemu služi. "Ovo zapravo nije pravi zatvor, ovo možemo nazvati jednom malom recimo tako enklavom zatvora u Zagrebu, famoznog Remetinca. To su ćelije za zadržavanje", ističe Devčić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tu dolaze sve uhićene osobe za koje se traži istražni zatvor. A kroz sve ove godine, nakupio se popriličan broj zanimljivih imena. Od Ive Sanadera do Vilija Beroša, na desetke političara, ali stotine poznatih i nepoznatih osoba prošlo je kroz ove sudske ćelije. Zanimljivo, danas je jedan od rijetkih dana da nije prošao baš nitko.

Kad god su tu pritvorene osobe, tu mora biti i pravosudni policajac koji ih obilazi. Sve je pod video nadzorom, a ćelije su puno humanije od Remetinca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ako je osoba donijela sa sobom, mi dozvolimo da popiju, pojedu, tu mogu zapaliti. I imaju svoju nekakvu, neću reći slobodu, ali imaju svoj neki komoditet koliko to može biti, sve zavisi. Kad je dolazila Torcida tu je bilo smješteno svih 30 ljudi, a imate i kad je par ljudi. Sve ovisi o situacijama", pojašnjava glasnogovornik Sindikata pravosudne policije Jelenko Krešo.

Image
KAKVU PORUKU POSLATI /

Teatar Remetinec: Beroš s knjigom u ruci, Polančec trčao ženi u zagrljaj, Bandića čekao i pas

Image
KAKVU PORUKU POSLATI /

Teatar Remetinec: Beroš s knjigom u ruci, Polančec trčao ženi u zagrljaj, Bandića čekao i pas

'Ovdje čekate svoju sudbinu'

Na sudu je ukupno osam ćelija. Četiri s jedne, četiri s druge strane. I na svakoj strani je poseban sanitarni čvor jer osumnjičenici koje se terete zajedno, moraju biti odvojeni.

Dok nam je pokazivao mali zatvor, glasnogovornik Županijskog suda u Zagrebu priznao nam je da je i njemu ovo prvi put.

"Nikada nisam zalazio ovdje, ovo je dio i prostor koji je rezerviran za zatvor u Zagrebu i njegove službenike koji postupaju po odgovarajućim pravilnicima koji su vezani uz tretman osoba lišenih slobode, tako da sam se ja do sad zadržao najviše do ulaznih vrata", istaknuo je Devčić koji je podijelio svoje dojmove: "Moja impresija je da je ovo jedan pristojan prostor".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U njemu nikad nitko nije prespavao. Svaka ćelija je posebno ograđena, da se iz nje ne može pobjeći. Ovdje se provede obično nekoliko sati dok čekaju odluku suca istrage.

"Sat, dva, tri ovisi o slučaju - hoćete li ćete biti pušteni na slobodu ili ćete ići u Remetinec. To je jedna vrsta lutrije, što će se dogoditi. Sad ste tu i čekate svoju sudbinu. Što će biti određeno - zatvor ili sloboda", zaključuje Krešo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od Limuna do Lokija - neki prvi put, neki recidivisti. Mnogi su se u sudskim ćelijama i potpisali, a neki ostavili i poruke na zidu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
trump
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo