Američke studente sa Sveučilišta u Tennesseeju studijski program Digitalna poljoprivreda doveo je u Hrvatsku. Program je to Fakulteta agrobiotehničkih znanost Osijek tijekom kojeg studenti stječu znanja o digitalnim tehnologijama u poljoprivrednoj proizvodnji, posjećuju poduzeća, farme i OPG-ove te uče od profesora, ali i onih koji od poljoprivrede, a i tehnologije žive.
Dronovi mogu omogućiti impresivne prizore, pomoći u mnogim poslovima, a i dovesti u Osijek američke studente zainteresirane za primjenu najnovijih digitalnih tehnologija u poljoprivredi. "Tehnologija je postala veliki igrač u poljoprivredi i ovaj program digitalne poljoprivrede je sjajan, jer učimo o različitim tehnologijama" kaže David Hill, student Sveučilišta u Tennesseju, Knoxville, SAD.
Primjena različitih tehnologija otvara i različite mogućnosti.
"Pregled vaših usjeva, vinograda, evo čak su bile tu i nekakve ideje da se stoka upravlja s njome, kao da zamijenimo pse ovčare tako da sve je moguće praktički s dronovima", kaže Dragan Kovačević, projekt menadžer u poduzeću koje proizvodi dronove.
Pronaći i ponuditi tržištu najbolja tehnološka rješenja cilj je programa Digitalna poljoprivreda koji provodi Fakultet agrobiotehničkih znanosti. "U SAD-u smo fokusirani više na količinu nego na kvalitetu i o tome puno možemo naučiti od Europe, posebno Hrvatske", kaže Devin Vitello, student Sveučilišta u Tennesseeju, Knoxville, SAD.
Na spomen Hrvatske u Sjedinjenim Državama, kažu obično se pomisli na mjesto za divan odmor. "Kad ja razmišljam o Hrvatskoj zamišljam panonsku ravnicu, snažnu poljoprivredu, plodnu zemlju na kojoj svatko može nešto naučiti", kaže Robert Burns, profesor na Instutute of Agriculture Sveučilišta u Tennesseeju, Knoxville, SAD:
Mladi Amerikanci žele razviti svoj poljoprivredni biznis pa kažu kako su im vrlo zanimljivi susreti s poljoprivrednim proizvođačima u Hrvatskoj. "Mljekarstvo, proizvodnja povrća, vinarije, sve što Hrvatska nudi - tamo želim biti", kaže David Hill.
A Hrvatska ih je, kažu oduševila. "Apsolutno sam oduševljen, gostoljubivost ljudi, ljepota sela, sve što sam vidio je zadivljujuće", kaže Devin Vitello.
Domaćini u Osijeku zadovoljni su zbog sretnih gostiju. "Oni su izuzetno zadovoljni jer oni ovakav studij nemaju, naši profesori u određenim područjima kao što je precizna stočarska proizvodnja, kao što je precizna biljna proizvodnja su se već profilirali, imaju određena iskustva, imaju određene projekte", kaže Ivana Majić, profesorica Fakulteta agrobiotehničkih znanosti Osijek.
I svoja znanja rado prenose na zainteresirane studente koji će tijekom projekta uz Osijek posjetiti i Dubrovnik, Split, Zadar i Zagreb.