Ambiciozno najavljivan projekt čišćenja mulja iz jezera Trakošćan, nakon gotovo dvije godine, nije se odmaknuo od prve faze. S izvođačem je raskinut ugovor, a u međuvremenu potpisan s novim. O tome kada će jezero opet biti mamac za posjetitelje, s Milanom Rezom iz Hrvatskih voda razgovarao je reporter RTL-a Danas Marko Šiklić.
Projekt izmuljivanja Trakošćanskog jezera čekao se 60 godina. Cijeli je projekt pripreman jedno desetljeće. Gdje je zapelo?
U posljednjih dva mjeseca uspjeli smo pronaći rješenje kroz odabir izvođača radova temeljem natječaja raspisanog prethodnih godina, potom sporazuma i sklapanja ugovora temeljem tog sporazuma.
Hrvatske vode su 4. kolovoza pospisale (ugovor op. a) za nastavak čišćenja jezera Trakošćan od nataloženog sedimenta. Ako nas posluže vremenske prilike, to ćemo vrijeme iskoristiti za nastavak izmuljivanja sedimenta.
S prošlim ste izvođačem raskinuli ugovor?
Hrvatske vode otvorile su mogućnost ravnopravnog pristupa pravosuđu, 3. srpnja smo raskinuli ugovor. Temeljem ugovornih obveza naplatili smo bankovnu garanciju u iznosu 201 tisuću eura.
Cijela se cifra, zapravo popela na dva i pol milijuna eura?
Dva i pol milijuna eura su procijenjeni iznosi radova koje smo u prethodna dva mjeseca raspisali za odabir novog trgovačkog društva s namjerom da će se javiti netko od trgovačkih društava koji bi u roku šest mjeseci uspjeli izvaditi ukupno 201 tisuću kubika sedimenta iz jezera Trakošćan.
Nažalost, kroz postupak javne nabave, dobili smo jedno trgovačko društvo koje je ponudilo 2.6 puta višu ponudu u odnosu na procijenjene vrijednosti radova, pa Hrvatske vode nisu mogle prihvatiti takvo rješenje.
Kada novi izvođači kreću na posao?
Nakon rješenja zaštite okoliša i prirode, Hrvatske vode će uvesti izvođača radova u nastavak čišćenja jezera. Možemo očekivati da će to rješenje pristići idući tjedan.
Možemo li očekivati da će do kraja godine ova priča biti završena ili je to prerano?
Nije zahvalno govoriti vremenski. Preozbiljni smo i s pozicija Hrvatskih voda. Ovisni smo o vremenu.
U kolovozu smo vidjeli ekstremno visoke vodostaje na rijeci Savi, Dravi i Muri, tako da očekujemo da ćemo imati sušni period i da ćemo ga iskoristiti za što veće količine vađenja sedimenta iz jezera Trakošćan.
Postoji li neki rok?
U ovom trenutku imamo rok što se tiče ugovora što smo potpisali s Hidroing-om, to je do prosinca. Naravno, oni četverogodišnjih ugovorom kroz posebne uvjete nisu vezani rokom. Učinit ćemo sve da taj rok bude što kraći.
POGLEDAJTE VIDEO: Kolika je šteta zbog katastrofa u Sloveniji? 'Radi se o milijardama eura, kuće su smrskane u tisuće komada'