Zumra i Nesiba Salkić izgubile su oca Ibrahima tog vrelog srpnja 1995. I Nisu jedine.
"Ima mnogo žrtava koje nikada neće biti pronađene, koje su spaljene, izgorene, koje su u Drini i dalje", kaže Zumra
Na 29. obljetnicu genocida u Srebrenici, pokopani su posmrtni ostaci 14 žrtava genocida nad Bošnjacima Srebrenice. Najmlađa žrtva je Beriz Mujić koji je imao 17 godina, a najstarija 68-godišnji Hamed Salić.
Među žrtvama je i brat Adila Mandžića.
" Mi smo ga zvali Seon, a pravo mu je ime Latif. Eto tako je i napisano tu, da je Latif. On mi je najmlađi bio, od nas osmero, 4 brata i 4 sestre", priča Adil. Og njegova brata ostala je samo jedna kost.
Tisuće ljudi prisjećale su se počinjenog užasa.
" a sam se našao sam u šumama i nastavio sam svoj put ka Tuzli, snalazeći se, prilazeći nekim drugim grupama. Sve do 22. dana nakon pada, kada sam ponovno našao oca", kaže preživjeli Mirza Bašić.
Ovo je prvo obilježavanje nakon što je UN usvojio rezoluciju o uspostavi 11. srpnja kao međunarodnog dana sjećanja na genocid u Srebrenici. S pozornice oštra poruka Srbiji.
"Na čelu velikosrpskog projekta 1992. bili su Slobodan Milošević i Radovan Karadžić. Pozivam sve da promisle kakvu ulogu danas igraju Vučić i Dodik", kazao je Denis Bećirović, predsjedatelj Predsjedništva BiH
I dok se Dodik oglasio na društvenim mrežama i neuobičajeno - obiteljima nastradalih izrazio suosjećanje, odgovor je stigao iz Srbije.
"Moramo pokazati dostojanstvo i razumijevanje za današnji datum i što to njima znači, ali po svim elementima krivičnog dela činjenja genocida - nije počinjen genocid", kazao je premijer Srbije Miloš Vučević.
Obračun s onima koji negiraju genocid najavio je i visoki predstavnik za BiH Christian Schmidt. " o vidim kao svoj zadatak. Pomoći da nakon 29 godina dopre do svih da takvo ponašanja nije prihvatljivo", naglasio je Schmidt.
Za ratne zločine u Srebrenici, uključujući i genocid, dosad su osuđene 54 osobe, na više od 780 godina zatvora.