Gorski spašavatelji imaju oko 1100 članova, mahom volontera. Na području nacionalnih parkova i parkova prirode imaju 16 ispostava i sveukupno 25 ustrojstvenih jedinica.
Desetljećima spašavaju živote u planinama i na drugim teško pristupačnim područjima, a u zadnje vrijeme rade sa sve starijom opremom. Novi helikopteri za spašavanje daleko su još od polijetanja.
Hrvatski gorski spašavatelji samo su u kanjonu Velike Paklenice imali desetke akcija u kojima su unesrećene penjače spašavali sa stijena, neopremljene turiste sa strmih staza, pa čak porađali i izvlačili ženu koja je rodila na planinarskom izletu visoko u planini.
"Bitno je povećana sigurnost svih posjetitelja, a i lokalno stanovništvo u Nacionalnom parku i okruženju. HGSS u prostorijama Posjetiteljskog centra ima prostor gdje im stoji oprema za spašavanje radi što brže intervencije", kaže ravnateljica Nacionalnog parka Paklenica Natalija Andračić o spašavateljima koji u obližnjem Starigradu imaju i svoj obučni centar.
A na Paklenici im, kao i na drugim zaštićenim područjima, često probleme predstavljaju različite prepreke.
"Imamo radio veze, što je u redu jer je dobra pokrivenost, ali za samo upućivanje poziva u pomoć od unesrećenih osoba dolazi do problema. Ako nema signala, mi ne znamo da se netko ozlijedio", objašnjava dopročelnik HGSS Stanice Zadar Filip Bach.
Njegov kolega Marko Rakovac, inače izvršni pročelnik HGSS-a, dodaje da resursi nisu samo stvari poput užadi i karabinera, nego i vozila i plovila za spašavanje. "A održavanje takvih resursa je skupocjeno. Veliki dio našeg voznog parka ima 10, 15, 20 ili više godina", upozorava.
Samo za obnovu voznog i plovnog parka hrvatskim gorskim spašavateljima bi trebalo oko 10 milijuna eura, a oni godišnje sveukupno imaju jedva polovicu toga. Od Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja dobili su 150 tisuća eura za opremu, ali i obuku operatera na budućim helikopterima za spašavanje koji bi navodno trebali stići u studenom.
"Zakon je iz 2006. godine i ja mislim da bi u narednom razdoblju, a to je jedno dulje razdoblje, trebali razmisliti možda o izmjeni i dopuni toga zakona. Razmisliti možda i o nekom trajnijem financiranju HGSS-a, imajući u vidu njihovu važnost", najavljuje ministar gospodarstva i održivog razvoja Damir Habijan (HDZ).
Dok čekaju helikoptere, na starima jako rijetko lete i jedva održavaju licence za helikopterske spašavatelje.
"Do sada smo helikoptersko spašavanje obavljali s Ministarstvom obrane i ovu sezonu ćemo gledati da to nastavimo. Opcija je otvorena i da s postojećim helikopterima Ministarstva unutarnjih poslova isto tako probamo dogovorit suradnju", kaže pročelnik HGSS-a Josip Brozičević.
Inače će spašavanje na nepristupačnim područjima unutar "zlatnog sata" za brojne unesrećene, boje se, biti jako upitno.