'postavili smo solarnu elektranu na krov' /

Goran je pronašao način kako uštedjeti: 'Troškovi električne energije past će za skoro 90 posto'

Ove godine se ponovno očekuje velik interes građana za energetsku obnovu. Razgovarali smo s Goranom Cvetojevićem iz Velike Mlake

8.3.2024.
18:12
VOYO logo

Nova runda podjele novca za energetsku obnovu obiteljskih kuća počinje u srijedu. Na raspolaganju je rekordnih 120 milijuna eura, što bi trebalo biti dovoljno za više od 6 tisuća kućanstava. Za kuće oštećene u potresu moguće je dobiti 80 posto, dok ostali građani mogu dobiti 60-postotno sufinanciranje. U Fondu za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost podsjećaju da je najviše obiteljskih kuća u Hrvatskoj izgrađeno prije 1987. godine te nemaju nikakvu ili samo minimalnu toplinsku izolaciju.

I ove godine očekuje se velik interes građana za energetsku obnovu. Razgovarali smo Goranom Cvetojevićem iz Velike Mlake.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
ŠARENI OBROVAC /

Zbog energetske obnove gradić na Zrmanji u novom ruhu: 'To je super, ozbiljno. Vraća nas u mladost...'

Image
ŠARENI OBROVAC /

Zbog energetske obnove gradić na Zrmanji u novom ruhu: 'To je super, ozbiljno. Vraća nas u mladost...'

Za što se konkretno javljate na natječaj?

"Kao obitelj odlučili smo postaviti solarnu elektranu na krov, kapaciteta oko 10 kW. Smatramo da će bitno smanjiti troškove za električnu energiju."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako ste došli na tu ideju?

"U Velikoj Gorici imamo pozitivan primjer u tvrtki u kojoj radim koja je još prošle godine uspjela postaviti solarnu elektranu i ima cijeli vozni park putem električnih automobila. Vidjeli smo primjere njihovih troškova koji su uistinu bili, na nivou 12 mjeseci, zanemarivi. Vidjevši njihova iskustva, kako se može uštedjeti na trošku goriva i energetike koristeći sunčevu energiju, odlučili smo to preslikati na našu privatnu obiteljsku kuću."

Koliko ćete uštedjeti?

"Radili smo kalkulaciju. Očekujem da će troškovi električne energije pasti za skoro 90 posto. Trenutno nam je, za cijelu kuću, obiteljski račun mjesečno oko 200 eura. Još kad dođe električni automobil, ti će troškovi ići gore. Smatramo da će to biti konkretna ušteda za obitelj."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Koliko je priprema bila komplicirana?

"Priprema nije komplicirana, pogotovo zato što dana izvođači koji postavljaju solarne elektrane rade i kompletnu projektnu dokumentaciju. Imaju zadatak dobiti Elektroenergetsku suglasnost od Hrvatske elektroprivrede. Prikupljaju sve drugo što je potrebno. Vlasnik mora dostaviti samo dokumente o legalnosti objekta i vlasništvu nad objektom."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stigne li se papirologija riješiti do srijede kada počinje natječaj?

"Problem je uvijek Hrvatska elektroprivreda. Uvijek štekaju i kasne s izdavanjem suglasnosti. Nekada se može izgubiti mjesec ili više, ovisno o određenim problemima - je li u kući jedan ili dvoje vlasnika, je li vlasnička struktura kuće potpuno jasna. Solarna elektrana ne može se postaviti na objekt gdje se ne zna tko je vlasnik. Najveći problem je u stvari u Hrvatskoj elektroprivredi."

Vjerujte li da će svatko tko se prijavi dobiti subvenciju?

"To je jako lijepo od njih i nadam se da će tako biti. Međutim, poučen iskustvom i dosadašnjim natječajima, situacije je gotovo uvijek takva da je premalo sredstava za sve koji žele nešto takvo napraviti. Osobno sumnjam u takve stvari i mislim da će biti - tko prvi njegova djevojka. Tko se prvi prijavi, imat će veće šanse dobiti sredstva. Tako je u pravilu bilo u natječajima."

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo