Krvopije su u javnom prijevozu, apartmanima, ali i hotelskim sobama.
"Istina je da smo o tome puno slušali na radiju i televiziji, pa radije kupujem proizvode i pripremam stan za svaki slučaj“, objašnjava Nicolas iz Pariza.
Situacija je toliko ozbiljna da je zamjenik gradonačelnice poručio kako nitko nije siguran. A stjenice su u kino dvoranama, ali i na gradskom aerodromu.
"Nisam odavde pa ću morati oprati svu odjeću kad dođem kući, pogotovo jer sam se vratila iz Madrida i možda i tamo nešto imaju. Sada stvarno postajemo paranoični“, ističe turistkinja Laura Mmadi.
Gradske vlasti objašnjavaju da je do porasta broja stjenica došlo zbog otpornosti na pesticide, ali i međunarodnih putovanja. Glavni grad Francuske svakodnevno posjećuje preko 3 i pol milijuna turista. Svi oni mogu prenositi stjenice.
"One već jesu tu! Znači dolaze i u autobusima, dolaze s ljudima u njihovoj prtljazi, putem ručne prtljage, u rabljenim stvarima, mi smo na križanju. U Zagrebu, može se reći - što više turističkih kapaciteta, to više stjenica“, tvrdi Rene Švajger, vlasnik tvrtke za deratizaciju.
To potvrđuje i broj intervencija kojih godišnje ima oko stotinjak, mahom u centru grada. Stjenice su posebno teške za iskorijeniti jer treba nekoliko ciklusa tretiranja kemikalijama, a i može proći dugo vremena da se utvrdi od kuda točno dolaze.
"Mogu se uvlačiti i u instalacije, nekakve bužire, struje, u okvire slike, u nosače karniša, radijatora. Svaka pukotina u zidu, suveniri, uređaji, uvezi knjiga, ispod parketa, tepiha i tapisona, ispod svih tih stvari se mogu uvući“, zaključuje vlasnik tvrtke za deratizaciju Rene Švajger.
Tako da ako ste nedavno bili u Parizu - provjerite svoju prtljagu.
POGLEDAJTE VIDEO: Stjenice se pojavile u Dalmaciji. Stručnjak savjetuje:'Najvažnije je da se iz apartmana...'