DONOSIMO CJENIK / U Hrvatskoj kloniraju pse, mačke i konje: Treba vam uzorak kože, ali i dubok džep

Odnedavno je kloniranje ljubimca moguće zatražiti u Hrvatskoj u klinici koju je otvorio François-Xavier Pellay, francuski znanstvenik sa splitskom adresom. Treba mu samo uzorak kože

Dragana Eetrović

8.3.2024.
22:20
VOYO logo

Sve je počelo s ovcom Dolly još 1996. Bio je to prvi klonirani sisavac, a danas postoje tvrtke u Kini i SAD-u koje kloniraju kućne ljubimce. Prvu tvrtku u Europi gdje možete tražiti kloniranje svog ljubimca osnovao je francuski znanstvenik u Splitu.

Disi je voljeni ljubimac i što se tiče njegova vlasnika, jednog dana kada ga više ne bude, mogao bi ga i klonirati. "Klonirao bih odmah sutra, koliko mi je drag I kako bih htio da ima nasljednika. Nažalost, on ne može jer je kastriran kao beba, kao mali psić", rekao je Nikica Galešić, vlasnik psa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nisu svi oduševljeni mogućnošću kloniranja kućnih ljubimaca. "Ne bih ga klonirala. Ima 17 godina, a uspomene, ljubavi koju mi je dao ne može dati nijedan kloniran pas", priča Jadranka Marendić.

Odnedavno je kloniranje ljubimca moguće zatražiti u Hrvatskoj u klinici koju je otvorio François-Xavier Pellay, francuski znanstvenik sa splitskom adresom. Treba mu samo uzorak kože. "Prvi dio kloniranja obavlja se u Hrvatskoj, a potom se materijal šalje u kliniku u Kinu ili Ameriku gdje se zapravo obavlja ostatak kloniranja", pojašnjava Pellay.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
'JAKO SMO ZABRINUTI' /

Znanstvenici klonirali majmuna koji je jako sličan ljudima: Često se koristi u medicinskim istraživanjima

Image
'JAKO SMO ZABRINUTI' /

Znanstvenici klonirali majmuna koji je jako sličan ljudima: Često se koristi u medicinskim istraživanjima

Genetski materijal uzgojen u Hrvatskoj šalje se klinikama izvan Europe gdje se implementira u jajnu stanicu, a razvijeni embrij u surogat majku. Dosad su se najviše tražili psi, a prvog kloniranog štenca napravili su za klijenta iz Njemačke. "Štenac nije nastao u Hrvatskoj, već u klinici u Kini i to nedavno. Proces je dugotrajan. Prvo uzmemo kožu, razvijamo stanice i to traje mjesec dana i onda ih šaljemo, ali možemo ih spremiti koliko klijent dugo želi", priča Pellay.

Imaju oko 50 klijenata iz cijele Europe, ali vlasnici moraju čekati i do šest mjeseci na kloniranog psa ili mačku. Za konje i duže. Kompliciran i dugotrajan postupak ima svoju cijenu. "Kloniranje psa i mačka je 50 tisuća eura, a za konje je, jer kloniramo i njih, 85 tisuća eura", kaže Pellay.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S obzirom na to da je riječ o prvoj takvoj klinici u Europskoj uniji, klijenata će biti. Bar onih koje ne muče etičke dileme, a imaju dovoljno novca za kloniranog ljubimca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo