Šestero radnika iz Nepala i Filipina, koji su u srpnju ove godine rasplakali javnost prizorom suza i gladi dok su radili kao vozači riječkih gradskih autobusa, ostali su bez posla. Naš novinarski tim pronašao ih je u Zagrebu, a prvi put se za RTL oglasila i tvrtka koja ih je dovela i zaposlila.
Prije samo mjesec dana, Ariel A. Montifar, jedan od Filipinaca, pred kamerama je u suzama opisao težak život u Rijeci, gdje je s kolegama bio gladan i žedan dok je vozio gradski autobus.
"Gladni smo, ne samo ja. Nisam sebičan, plakat ću za svoje kolege. Još troje Nepalaca je s nama, nemamo vode, hrane, nemamo novca za kupiti hranu," rekao je tada Ariel, otkrivajući teške uvjete u kojima su radili.
Nakon što se požalio javnosti, Ariel je ubrzo ostao bez posla i završio na ulici. Naš novinarski tim pronašao ga je u Zagrebu, gdje sada boravi kod prijatelja, također bez posla.
"Sve je ovo izazovno za mene, ali i jako teško za mene i moju obitelj. Nisam im ništa rekao, kao ni djeci. Jer znam što bi bilo. Bili bi zabrinuti za moju situaciju. Zadržat ću to za sebe, u svom srcu i mislima," kazao je Ariel, duboko potresen situacijom u kojoj se našao.
Ariel je jedan od šestero radnika iz Filipina i Nepala koji su stigli u Hrvatsku kako bi radili kao vozači za riječki Autotrolej, tvrtku koja već dulje vrijeme muku muči s nedostatkom radne snage. Tvrtka Bosak Employment d.o.o. preuzela je odgovornost za dovođenje 20 radnika u Rijeku, nakon što je pobijedila na natječaju, ponudivši najbolje uvjete.
Prvi put od izbijanja ove afere, Bosak Employment d.o.o. oglasio se za RTL, navodeći da su bili prisiljeni otkazati ugovore radnicima zbog tehničko-pragmatičnih razloga i činjenice da radne dozvole koje su im izdane vrijede samo za konkretno navedenu tvrtku, u ovom slučaju Autotrolej.
Tvrtka također tvrdi da su radnicima ponudili nove ugovore, no oni su ih odbili jer su, kako tvrde, samoinicijativno pronašli nove poslodavce.
Međutim, Ariel, koji više od 20 godina vozi autobus, još uvijek nema novi posao. Ipak, ostaje optimističan: "Naći ću novi posao. Dao sam zahtjev, za sad nema odgovora. Ali čekam novi dan. Pričekat ću još," izjavio je.
Iz Autotroleja su se također oglasili, ističući kako će razmotriti nove načine zapošljavanja stranih radnika jer im kronično nedostaje vozača. Glasnogovornica Autotroleja, Kristina Prijić, izrazila je žaljenje zbog situacije u kojoj su se našli radnici: "Nažalost, mi kao poslodavac, odnosno komunalno društvo Autotrolej, uopće nismo bili svjesni situacije u kojoj strani radnici koje smo angažirali preko agencije žive. Nakon što završimo ovaj vaš prilog, napravit ćemo sve da im olakšamo, a to znači da ćemo ići do supermarketa i kupiti im sve ono što im je potrebno za normalan život."
Ariel je zahvalan na pomoći i ne zamjera vlasniku agencije koja ga je dovela u Hrvatsku. Njegova jedina želja je pronaći posao i smještaj kako bi mogao slati novac svojoj obitelji i nastaviti im pomagati. Prve ponude za posao već su mu počele pristizati.
POGLEDAJTE VIDEO Strani radnici voze autobuse gladni i žedni: 'Plakat ću za svoje kolege, nemamo novac za hranu'